Erdoğan: Türkiye'de sistem fiilen değişti

Telif hakkı Reuters

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anayasa ve başkanlık sistemi tartışmalarını değerlendirirken, ''Türkiye'nin yönetim sistemi bu anlamda değişilmiştir. Şimdi yapılması gereken, bu fiili durumun Anayasal olarak kesinleştirilmesidir' dedi.

Rize'de konuşan Erdoğan, kendisini anasayadaki yetkilerini aşmakla suçlayanlar olduğunu belirterek, ''Mevcut Anayasa'nın cumhurbaşkanına verdiği yetkileri bilmeyenler var. Bunlar damdan düşmediler. Bunlar sadece önlerine konanı okudular. Biz siyasetin içinde tırnaklarımızla bu toprağı eşeleye eşeleye 40 yıl bunun mücadelesini verdik. Ne nedir, bunu gayet iyi biliriz" dedi.

'Yeni döneme girildi'

10 Ağustos 2014'te cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle yeni bir döneme girildiğini kaydeden Erdoğan, ''Artık ülkede sembolik değil, fiili gücü olan bir cumhurbaşkanı var. Cumhurbaşkanı elbette yetkiler çerçevesinde, ama doğrudan millete karşı sorumlu olarak görevini yürütmek durumundadır, ister kabul edilsin ister edilmesin. Türkiye'nin yönetim sistemi bu anlamda değişilmiştir. Şimdi yapılması gereken, bu fiili durumun Anayasal olarak kesinleştirilmesidir" diye konuştu.

Erdoğan ayrıca cumhurbaşkanının herşeye karıştığı eleştirilerine de tepki gösterirken, şunları söyledi:

''7 Haziran seçimlerinden sonra "Erdoğan kaybetti" dediler. Amaç yıpratmak. Bunlar karşısında sessiz kalırsam, milletimin bana verdiği imkanları kullanmazsam sorumluklarımı yerine getirmemiş olurum. Ben onların arzu ettikleri cumhurbaşkanı olmadım, olmayacağım. Bu makama seçilirken milletime verdiğim söz var. Ben milletimin tarafında olacağımın sözünü vermiştim.''