Suriye: Duma'da pazar yerine bomba, en az 80 ölü

Telif hakkı Reuters

Suriye Ordusu'nun başkent Şam yakınlarındaki Duma'da bir pazar yerine düzenlediği hava saldırılarında en az 80 kişinin öldüğü belirtildi.

Muhalif güçlerin denetimindeki Duma'daki saldırıda 200 dolayında kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

Hükümet güçleri son aylarda Duma ve çevresindeki bölgelere sık sık hava saldırıları düzenliyor ve helikopterlerden varil bombaları atıyor.

Saldırılarda muhalif güçlerin yanı sıra yüzlerce sivil de hayatını kaybetti.

Muhalif güçlerin bölgeden geçtiği fotoğraflarda pazarın tamamen yok olduğu, çevredeki binaların harabeye döndüğü ve araçların yandığı görülüyor.

Enkaz kazılıyor

Rejim karşıtı eylemcilerin oluşturduğu Yerel Koordinasyon Komiteleri kurtarma görevlilerinin canlı bulma umuduyla enkazı kazmaya başladığını duyurdu.

Duma'dan Associated Press Haber Ajansı'na konuşan bir muhalif durumun "feci" olduğunu, bölgedeki tüm kliniklerin dolduğunu ve yeterince ambulans bulunmadığından sivil araçların yaralıları diğer hastanelere götürmeye çalıştığını belirtti.

Son saldırı haberi BM İnsan Hakları Temsilcisi Stephen O'Brien'ın Mayıs'ta göreve gelmesinden bu yanaki ilk Suriye ziyaretiyle aynı anda geldi.

Aralarında Ceyş-ül İslam'ın da bulunduğu muhalif grupların Şam'a roket saldırılarını önlemeyi amaçlayan Suriye Ordusu, sık sık bu kenti hedef alıyor.