İsrail Suriye'de 'kara operasyonu yapabilir'

Telif hakkı REUTERS

İngiltere'de yayımlanan Independent gazetesi, İsrail basınına dayandırdığı haberinde İsrail'in Suriye'de olası bir kara operasyonuna hazırlandığını yazdı.

İsrail'de yayın yapan Kanal 2 televizyonu, Suriye sınırında Suriye topraklarına giriş ve yakındaki yerleşimlerden İsrail vatandaşlarının tahliye edilmesi senaryolu büyük bir tatbikat yapıldığını bildirdi.

Kanal 10 televizyonu da tatbikatta IŞİD'in İsrail askerlerine saldırısına yönelik hazırlık da yapıldı.

Tatbikat üst düzey bir yetkilinin son dönemde Hizbullah'ın Golan Tepeleri'nden İsrail'e yönelik saldırı girişimlerinin arkasında İran'ın olduğunu söylemesinin ardından yapıldı.

Haaretz gazetesine göre İsrail Hava Kuvvetleri geçen Nisan'da İsrail ve Suriye sınırı arasındaki tel örgüye bomba koyma girişiminin engellenmesinden sonra Hizbullah hedeflerine saldırı düzenledi.

İsrailli bir yetkili dünkü basın toplantısında "Golan'da son iki yıldır düzenlenen terör saldırılarının arkasında İran'ın bulunduğu açık. İranlılar daha fazla saldırı düzenlemek için sınırda birlikler oluşturuyor." dedi.

İsrail savaşın başlamasından bu yana Suriye'de birkaç kez hava saldırısı düzenledi.

Geçen Ocak'ta Golan Tepeleri'nin Suriye tarafındaki bir konvoya düzenlenen saldırıda üst düzey bir Hizbullah komutanı ölmüş, Hizbullah'da misilleme yapıp iki İsrail askerini öldürmüştü.