'Arkeolog, IŞİD'e hazinenin yerini söylemediği için öldürüldü''

Telif hakkı AFP

Suriye'de Palmyra antik kentinin bakımından sorumlu arkeolog Halid Esad'ın, kentin kontrolünü elinde bulunduran "IŞİD'e Palmyra'da saklanan hazinelerin yerini söylemediği için öldürüldüğü" öne sürüldü.

Suriye Müzeler ve Tarihi Eserler Genel Müdürü Maamun Abdülkerim, 82 yaşındaki Halid Esad'ın IŞİD militanları tarafından başının kesildiğini ve bedeninin de Palmyra'daki antik Roma sütunlarına asıldığını söyledi.

Arap dünyası ile İngilizler arasında yakınlaşmayı hedefleyen Council for Arab-British Understanding adlı kuruluşun müdürü Chris Doyle, Suriyeli bir kaynağa dayanarak arkeoloğun "örgütle işbirliği yapmayı reddettiği" için öldürüldüğünü söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan Abdülkerim, Halid Esad'ın yaklaşık bir ay önce IŞİD tarafından esir alındığını ve sorguya çekildiğini ifade etti.

TIKLAYIN - 'ÇÖLÜN GELİNİ' PALMYRA

Telif hakkı AFP

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Halil Esad'ın öldürülmesini kınadı.

UNESCO Başkanı Irina Bokova, "korkunç cinayetin kendilerini çok üzdüğünü ve öfkelendirdiğini" belirtti.

50 yılı aşkın süredir Palmyra'da çalışan arkeolog Halid Esad'ın, antik kente dair çok sayıda eseri bulunuyordu.

UNESCO dünya mirası listesinde de yer alan Palmyra'da ABD'li, Fransız, Alman ve İsviçreli arkeologlarla da ortak projeler yürüten Esad'ın, uluslararası akademik dergilerde de makaleleri yayımlanmıştı.

IŞİD Palmyra kentini Mayıs ayında ele geçirmişti. Örgütün şu ana kadar antik kente zarar verdiğine dair hernagi bir kanıt bulunmuyor. Ancak Haziran ayında Palmyra yakınlarındaki iki türbe IŞİD tarafından havaya uçurulmuştu.

Suriye hükümeti, Palmyra'nın IŞİD'in eline geçmesinden önce yüzlerce heykelin güvenli bölgelere nakledildiğini açıklamıştı.

İlgili haberler