Makedonya'dan 'zor durumdaki göçmenlere' geçiş izni

Telif hakkı AP

Makedonya İçişleri Bakanlığı, Yunanistan üzerinden ülkeye girmeye çalışan binlerce göçmen arasında 'zor durumda olanlara' sınırı geçiş hakkı verileceğini duyurdu.

Polis, göçmenlerin geçişini engellemek için göz yaşartıcı gazla müdahale etmişti.

İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "Zor durum kategorilerinde olan kısıtlı sayıdaki kaçak göçmenin Makedonya'ya girişine izin verildi. Devletin imkanları doğrultusunda yardım sağlanacaktır" dendi. Açıklamada "zor durumda olan göçmen kategorilerinin" ne olduğu konusunda ayrıntı verilmedi.

Açıklamaya göre polis, çoğunluğu Suriye, Bangladeş ve Pakistan'dan olan ve 24 saat içinde kuzey Avrupa ülkelerine gitmek isteyen 181 göçmene geçici transit belgesi verdi.

Bakanlık, sınırın kapatılmasından ve olağanüstü hal ilan edilmesinden önce günde 1300 belge çıkarıldığını belirtti.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Ivo Kotevski de, Reuters haber ajansına açıklamasında, "Ulaşımlarını sağlayabileceğimiz ve uygun sağlık tedavilerini karşılayabileceğimiz sayıdaki göçmenlerin girişine izin veriyoruz" dedi.

BBC'nin bölgeden bildiren muhabiri James Reynolds, onlarca ailenin sınırı geçmeyi başardığını, çoğu ailenin de sınırdan uzaklaştırıldığını aktarıyor.

Haber ajansları, polisin bölgeden geçilmesi üzerine yüzlerce göçmenin Makedonyaya girdiğini bildirdi.

Telif hakkı AP

Göçmenlere onay çıkmadan önce çıkan çatışmalarda polis göçmenlere karşı göz yaşartıcı gaz kullanmış, en az sekiz kişi yaralanmıştı.

Makedonya yönetimi, çoğu Orta Doğu'dan olmak üzere kaçak göçmen akışının artmasının ardından dün iki sınır bölgesinde (Gevgelija ve Kumanovo) olağanüstü hal ilan etmişti.

Ülke, kaçak göçmenler için önemli bir transit geçiş noktasına dönüştü.

İki ayda 44 bin kişi

Son iki ayda yaklaşık 44 bin kişinin Makedonya üzerinden batıdaki diğer Avrupa ülkelerine giriş yaptığı belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Ocak ayından bu yana 50 bini sadece Temmuz ayında olmak üzere yaklaşık 160 bin kişi Yunanistan kıyılarına giriş yaptı.

TIKLAYIN: AVRUPA'DA GÖÇMEN SAYISI REKOR SEVİYEYE ULAŞTI

TIKLAYIN: SLOVAKYA MÜSLÜMAN GÖÇMENLERİ KABUL ETMEYECEK

Birçoğu Suriye'deki iç savaştan kaçan kaçak göçmenler özellikle Yunanistan ve Makedonya üzerinden diğer Avrupa ülkelerine giriş yapmaya çalışıyor.

Makedonya yönetimi kaçak göçmen akınıyla mücadele edeceğini belirtiyor.

Yunanistan ile Makedonya arasındaki ilişkilerin gergin olması da, iki ülkenin işbirliği yapmasını engelleyen bir faktör.

Makedonya'nın, Yugoslavya'nın parçalanması sonrası 1991'de bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, Yunanistan ülkeyi bu adla tanımamıştı.