Danimarka'da vergi iadeleri göçmenlere bağışlanıyor

Telif hakkı bbc

Danimarka'da vergi iadelerini göçmenlere bağışlamak için bir girişim başlatıldı.

Ülkede yanlış vergi hesaplaması nedeniyle vergi idaresi 900 bin Danimarka kronunun, yani yaklaşık 140 bin ABD Doları'nın iade edileceği açıklanmıştı. Hesaplamalara göre fazla vergi alınan kişilere yaklaşık 50 kron (yaklaşık 23 TL) iade edilecek.

56 kron (yaklaşık 8 dolar) vergi iadesi alan Jonas Klitgaard Hansen de, bu vergilerin mültecilere bağışlanması için bir kampanya başlattı.

Ekstra Bladet gazetesine konuşan Hansen, "İnsanların çok düşük miktarlarda vergi iadesi aldığına dair mesajlarını okudum. Çoğu insan vergi iadesi aldığının farkında bile değil. Ben de bu küçük miktarın ihtiyacı olanlara verilmesi gerektiğini düşündüm" diyor.

İnternet üzerinden bir bağış sayfası açan Hansen, vergi iadelerinin Danish Refugee Council adlı mültecilerle çalışan örgüte aktarılmasını sağlıyor.

Türkiye'de de faaliyette bulunan Danish Refugee Council, hem mültecilerle hem de yerinden edilen insanlarla ilgili tüm dünyada çalışmalar yürüyütor.

TIMES - SURİYELİ MÜLTECİ TÜRKİYE'DEN YUNAN ADALARINA YÜZEREK GEÇTİ

Kampanya çerçevesinde şimdiye dek 245 bin kron (yaklaşık 110 bin 800 TL) bağış toplandı.

Danimarka'da merkez sağcı hükümet son olarak sığınma talep edenlerin başvurabileceği yardımlarda önemli ölçüde kesinti yapılacağını açıklamıştı.

Hansen'in kampanyasına yaptığı bir yorumda bu gelişmeye de değinen bir bağışçı, "Çok önemli bir girişim - Biz Danimarkalıların merhametli OLDUĞUNU kanıtlayalım" yorumunu yapıyor. 43 kron (20 TL) bağışta bulunan bir başka kişi ise "Bu miktar benim için hiçbir şey, ama başkaları için bir şey olabilir" diyor.

Bazı kişiler vergi iadesi kadar bağış yaparken, bazıları daha fazla bağış yapmayı tercih ediyor. Bir diğer bağışçı, "12 kron vergi iadesi aldım ancak 500 krona tamamladım - Matematiğim hiçbir zaman iyi olmamıştır" yazıyor ve yanına göz kırpan bir emoji koyuyor.