Tahran'da büyükelçilikteki "İngiltere'ye ölüm" grafitisi

Telif hakkı REUTERS
Image caption Kraliçe tablosunun üzerindeki Farsça grafitide "İngiltere'ye ölüm" yazıyor.

İngiltere İran'daki büyükelçiliğini yeniden açıldı. Ancak Büyükelçilik binasındaki kraliçe portresinin üzerinde yazan 'İngiltere'ye ölüm' grafitisi hâlâ duruyor.

Dört yıl önce hükümet yanlısı İranlı gruplar tarafından yağmalanan Birleşik Krallık Büyükelçiliği binasında, yenileme çalışmalarına rağmen hâlâ İngiliz karşıtı grafitiler bulunuyor.

Kraliçe portresinin üzerindeki 'İngiltere'ye ölüm' yazısının silinmemiş olması, Pazar günü özel davetlilerin de katıldığı açılışta dikkatlerden kaçmadı.

Katılanlar arasında İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond da bulunuyordu.

Yetkililer, grafitilerin silinmesinin Victoria dönemine has özel duvarlara zarar verebileceğini, bu nedenle uzmanların beklendiğini söylüyor.

Ancak tehdit içeren bu grafitinin üzerinin kapatılmaması da 'şaşırtıcı' olarak yorumlanıyor.

Mekanda aynaların hâlâ kırık olduğu ve başka yağma izlerinin de bulunduğu belirtiliyor.

'Önce iletişim kanalı kurulmalı'

Dışişleri Bakanı Hammond, Pazar günkü Büyükelçililk açılışında yaptığı konuşmada "İngiltere ile İran'ın birlikte başarabileceklerinin sınırı olmaması gerektiğini" söylemişti.

Hammond'un Pazar günü Tahran'a gidişiyle, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili 12 yıl sonra ilk defa İran'a resmi ziyarette bulunmuş oldu.

Telif hakkı BBC World Service
Image caption İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond Twitter mesajında: Tahran'daki Birleşik Krallık Büyükelçiliği'nin yeniden açıldığını duyurmaktan memnuniyet duyuyorum. İlişkilerin geliştirilmesi için önemli bir adım.

İran'ın Batı'yla, özellikle de İngiltere'yle ilişkileri geçen ay Viyana'da sonuçlanan nükleer anlaşmanın ardından yakınlaşıyor.

İngiliz Telegraph gazetesine konuşan Dışişleri Bakanı Philip Hammond, neden duvardaki grafitinin kapatılması konusunda ısrar etmediği sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Benim tecrübeme göre, diyaloğunuz olmayan durumlarda önceden bazı koşullar öne sürerseniz, yavaşlamaya neden olabilirsiniz. Bizim çözmemiz gereken birçok husus var. Doğru olan öncelikle iletişim için bir kanal oluşturmak."

İngiltere'nin İran'la yeni ilişkilerini 'samimi' olarak tanımlayan Hammond, "Medeni bir diyalog konusunda anlaştıklarını" söyledi. İran'ın da yakın zamanda Londra'da büyükelçiliğini açması konusunda uzlaşıldı.

Hammond yine de "Bazı konularda temel olarak farklı görüşleri olduğu ve bunun ısınan ilişkileri sınırlandırabileceği" uyarısında da bulundu.

İlgili haberler