Erken seçim 1 Kasım'da

Telif hakkı REUTERS

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) erken seçim tarihini 1 Kasım olarak açıkladı.

Cumhurbaşkanı tarafından geçici seçim hükümetinin başbakanı olarak atanan AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise, Bakanlar Kurulu'nu kurmak için milletvekillerine teklifte bulunacağını söyledi.

"Anayasanın dışına çıkmamız mümkün değil" diyen Davutoğlu, Anayasa'daki ilgili maddenin geçici Bakanlar Kurulu tekliflerinin 'parti gruplarına değil, partililere' yapılacağını vurguladığını söyledi.

Bu formül ile Davutoğlu, hem CHP ile MHP'nin seçim hükümetine katılmama ısrarını aşmış oluyor hem de katılmayı kabul eden ancak kendi partisinin aynı çatı altında bir arada görünmek istemediği HDP ile bir mesafe koyuyor.

Mecliste grubu bulunan partilerin hükümet etme sorumluluğundan kaçmaması gerektiğini de söyleyen Davutoğlu, "Gelin bu sorumluluğu birlikte omuzlayalım. Kanaatlerinizi dinlemeye hazırım. Ama Anayasa net bir yol haritası çizmişse hepimizin buna riayet etmesi gerekir" dedi.

Davutoğlu, meclis dışından bağımsız Bakanlar Kurulu üyesi atanması konusunda ise "Partililere teklif götürmeden bağımsız üye atayamam. Aksi takdirde Anayasal suç işlemiş olurum" dedi.

Davutoğlu, hangi partinin Bakanlar Kurulu'nda ne oranda temsil edileceğine dair Meclis Başkanlığı'ndan yazı aldıktan sonra, belirlenen milletvekillerine teklif götüreceğini söyledi.

'Tek tek özgeçmişlere baktım'

Telif hakkı AFP

Bakanlık tekliflerinin götürülebileceği milletvekilleri konusunda 'Tek tek özgeçmişlere baktım' diyen Davutoğlu, daha önce devlet kademelerinde yöneticilik deneyimi olan isimlere odaklandığını söyledi.

Teklifler konusunda parti dengelerinden çok kişi bazında değerlendirme yapılacağını da ifade eden Davutoğlu, "2 aylık süre tecrübe edinilecek bir dönem değil. Zaten tecrübesi olanların etkin olabileceği bir süredir" dedi.

Ancak Davutoğlu üzerinde durulan isimler konusunda detay vermeyeceğini de söyledi.

'Denizi tükettik'

Geçici başbakanlık görevini de değerlendiren Davutoğlu, "Cumhurbaşkanı'nın tarafıma verdiği görev bir devlet görevidir. Siyasi mahiyeti vardır ancak bir devlet görevidir" dedi.

Görevinin 'halkın huzur içerisinde seçime gitmesi' olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Gönül isterdi ki 7 Haziran’dan bu yana tüm çevreler bir sorumluluk içerisinde davranmış olsalardı" dedi.

7 Haziran genel seçimlerinden bu yana anayasal çerçeve içerisinde hareket ettiklerini ifade eden Davutoğlu, "Temel referans noktamız ülkenin huzuru, güvenliği ve anayasal çerçeve olmaya devam edecek" dedi.

TIKLAYIN - Seçim hükümetinin 30 Ağustos'a kadar kurulması gerekiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz'la dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yaklaşık dört saat görüşmüş, ardından seçimlerin yenilenmesi kararı Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

TIKLAYIN - Erken seçim kararı Resmi Gazete'de

Erdoğan: Seçimler 1 Kasım'da

Şimdi Davutoğlu'nun beş gün içinde kabineyi kurması bekleniyor. Bu kapsamda, geçici seçim hükümetinde partilerin oy oranına göre bakanlık verileceği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerin yenileceği tarihi 1 Kasım olarak açıklamıştı.

Yüksek Seçim Kurulu, seçimin 1 Kasım'da yapılmasını öngören seçim takvimi taslağını bugün yapacağı toplantıyla siyasi parti temsilcileri ile görüşecek.

Bu toplantıda, parti temsilcileri görüşlerini YSK'ya bildirecek.