İngiltere: Tacizlere karşı harem-selamlık tren önerisi

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin genel başkan adaylarından Jeremy Corbyn, topluma taşıma araçlarında artan taciz vakaları karşısında trenlerde bazı vagonların sadece kadınlara tahsis edilebileceğini söyledi.

Corbyn, Independent gazetesine açıklamasında bu konuda kadınların fikrini alacağını belirtti.

Telif hakkı

İşçi Partisi'nin diğer başkan adayları Yvette Cooper ve Andy Burnham öneriye tepki gösterdi.

Telif hakkı Thinkstock

Jeremy Corbyn açıklamasında "Amacım, tren platformlarından otobüs duraklarına ve ulaşım araçlarına kadar kamu taşımacılığını herkes için güvenli hale getirmek. Kadınlara özel vagonlar ve tacizlerin sık yaşandığı taşıma araçlarında pilot uygulama konusunda kadınların fikrini alacağım" dedi.

Telif hakkı epa

Corbyn, 'kadınların tacize uğrama korkusuyla günlük yaşamlarında değişiklik yapmak zorunda kalmalarının kabul edilemez olduğunu' söyledi ve taciz ve diğer saldırı vakalarının ihbar edilmesi için 24 saat açık bir telefon hattı kurulabileceğini söyledi.

'Hem kadınlar hem de erkekler için aşağılayıcı'

Demir yollarından sorumlu bakan yardımcısı Claire Perry, kadınlara özel vagon fikrinin geçen Eylül'de de tartışıldığını belirtti. Bakanlık için bir üniversite tarafından hazırlanan raporda, ayrı vagon uygulamasının "geri bir adım" ve hem kadınlar hem de erkekler için aşağılayacağı olacağı belirtilmişti.

Telif hakkı GETTY IMAGES

İngiltere'de toplu taşıma araçlarında cinsel taciz vakalarının bir yıl öncesine göre yüzde 25 artış gösterdiği açıklanmıştı.

Polise göre bir yıl içinde 1,399 vaka rapor edildi.