Davutoğlu'nun teklifi MHP'yi sarstı:Türkeş'e ihraç talebi

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Bakanlar Kurulu'nu kurmakla görevlendirilen geçici Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Türkiye'yi 1 Kasım'da yapılacak erken genel seçime kadar yönetecek olan geçici seçim hükümetinde yer alması istenen isimlere götürdüğü teklifler MHP'yi sarstı.

MHP Genel Başkan Yardımcılarından Kenan Tanrıkulu bu teklifi hakaret kabul ettiğini söyleyerek partisindeki görevinden istifa ederken, bakanlık teklifini kabul eden Tuğrul Türkeş'in ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edildiği açıklandı.

CHP, MHP ve HDP'den 11 isme bakanlık teklifi gönderildi.

CHP'den 5,MHP'den ve HDP'den 3'er milletvekiline teklif mektubu ulaştırıldı.

Daha önce bu seçim hükümetinde görev almayacağı açıklanan CHP'den aralarında Deniz Baykal'ın da bulunduğu isimler, parti disiplinine uyacakları yolunda açıklamalar yaptılar.

3 Bakanlık teklif edilen HDP ise daha önce hükümette yer alacağını açıklamıştı.

HDP'den Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, ve İzmir Milletvekili Müslüm Doğan'a teklif gitti.

CHP'li Toprak ve Baykal'dan açıklamalar

Teklif giden CHP'li isimlerden Erdoğan Toprak, BBC Türkçe'ye "Partimin aldığı kararı doğru buluyorum ve sonuna kadar arkasındayım" dedi ve görevi kabul etmeyeceğini açıkladı.

Başbakan Davutoğlu'na bu kararını yazılı olarak ileteceğini anlatan Toprak, göndereceği yazıda partisinin duruşunu ve sürece ilişkin değerlendirmeler yapacağı bilgisini de verdi.

CHP'li Toprak, "Toplumun sorunlarının çözülmesini istedik. Ama bir süreç yaşandı. Biz kısa vadeli bir hükümetin ülkeye bir şey sağlamayacağı görüşündeyiz" değerlendirmesini yaptı.

Telif hakkı EPA

Deniz Baykal ise "Parti ahlakına göre hareket edeceğim, kapsamlı bir mektupla cevabımı vereceğim" diyerek partisinin kararları doğrultusunda teklifi reddedeceğinin işaretini verdi.

HDP'li Doğan: Seçim güvenliği için çaba sarfedeceğim

HDP’den bakanlık teklifi alan isimlerden İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlarken geçici hükümetin anayasal bir zorunluluk nedeniyle kurulduğuna işaret etti ve AKP ile yapılanın bir koalisyon olmadığının altını çizerek, “Bunu bir koalisyon gibi değerlendirmemek gerek” yorumunu yaptı.

Seçime gidilen süreçte özellikle seçim güvenliğinin çok önemli bir sorun olduğunu anlatan Müslüm Doğan, geçici hükümette bunun için çaba sarf edeceklerini açıkladı.

Doğan, geçici hükümetteki hedeflerine ilişkin şunları aktardı:

“Kan dökülüyor. Biz hep akan kanı durdurma çabasında içinde olacağımızı ifade etmiştik. Halklar ve inançlar arasındaki bağlar zayıflıyor. Artık buna dur demek gerekiyor. Geçici de olsa hükümette yapabileceğimiz şeyler ver. Seçim güvenliğinin alınması ve kan dökülmesine ilişkin çalışmalar yapabileceğimiz düşüncesiyle görev alıyoruz.”

Başbakan tarafından kendisine bakanlık teklif edilmesindeki ölçütü bilmediğini söyleyen Müslüm Doğan, kabinede hangi bakanlığın kendisine verileceğinin de belli olmadığını teklifte yalnızca 'kurulacak kabinede görev almanız' ibaresinin bulunduğu bilgisini paylaştı.

Davetler MHP'de bir istifa bir ihraç talebine yol açtı

Bakanlık teklifi gönderilen MHP Genel Başkan yardımcılarından Kenan Tanrıkulu ise Davutoğlu'nun teklifini reddetti ve teklifi hakaret kabul ettiğini söyleyerek, partideki görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Tanrıkulu açıklamasında "46 yıllık tarihî, köklü ve saygın bir mensubiyeti olan Milliyetçi Hareket Partisi’nin Genel Başkan Yardımcısı’na böyle bir teklifin yapılması cürretine tepki olarak, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevimden bugün itibariyle ayrılıyorum" dedi.

Bakanlık teklifi alan MHP milletvekillerinden Tuğrul Türkeş ise Başbakan Davutoğlu'nun bakanlık teklifini kabul etti. Kabul üzerine Başbakan Davutoğlu'nun da Türkeş'i arayarak teşekkür ettiği bildirildi.

Haber üzerine MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, parti kararına uymayan Türkeş'in istifa etmesi gerektiğini söyleyerek "İstifa mektubu göndermeli aksi takdirde ihraç edilir" diye konuştu. Yalçın "İstifasını bekledik ama gtelmedi. Tedbirli olarak kesin çıkarma cezasıyla disipline sevk edildi" ifadeleriyle ihraç kararını duyurdu.

MHP lideri Bahçeli, dün bazı MHP'li isimlere bakanlık teklifi götürmesi ihtimali üzerine, "Bizim partililerimiz değil, dava arkadaşlarımız vardır, dava ne alınır ne satılır" demişti.

Perşembe 18.00'e kadar süre

Teklif mektupları özel kurye ile gönderildi ve milletvekillerine Perşembe saat 18.00'e kadar yanıt süresi tanındı.

Milletvekilerinden yarın gelecek cevaplara göre, AKP milletvekillerine ve bağımsızlara bakanlık daveti gönderileceği belirtildi.

Kabineye girmeleri için davet gönderilen isimler şöyle:

CHP

 • İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak - Spordan Sorumlu eski Devlet Bakanı
 • Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan Toker
 • İstanbul Milletvekili İlhan Kesici
 • Antalya Milletvekili Deniz Baykal - CHP Eski Genel Başkanı
 • Ankara Milletvekili Tekin Bingöl

MHP

 • İzmir Milletvekili Kenan Tanrıkulu - Eski Sanayi Bakanı
 • Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş - Alparslan Türkeş'in oğlu
 • İstanbul Milletvekili Meral Akşener - Eski İçişleri Bakanı

HDP

 • Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca
 • İstanbul Milletvekili Levent Tüzel- Eski EMEP Genel Başkanı
 • İzmir Milletvekili Müslüm Doğan- Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı

İlgili haberler