Peşmerge IŞİD'i Kerkük'ten çıkarmaya çalışıyor

Telif hakkı AFP

Kürt peşmergelerin, Irak'ın kuzeyindeki Kerkük vilayetinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güçlerine karşı yeni bir saldırı başlattığı bildiriliyor.

IŞİD'in yaz aylarında bölgeden çekilmesini sağlayan peşmergeler, kazanımlarını muhafaza etmeye ve IŞİD'i Kerkük'ten tamamen çıkarmayı amaçlıyor.

İngiliz Reuters haber ajansı, peşmergelerin başkent Bağdat'ın 175 kilometre kuzeyindeki Dakuk kasabasında sabaha karşı saldırıya geçtiğini bildirdi.

Reuters'a konuşan bir peşmerge kaynağı, IŞİD militanlarının Elbu Necm köyünden çıkarıldıklarını, yakındaki bir diğer köyde ise çatışmaların sürdüğünü söyledi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne yakın Rudaw haber ajansı ise operasyonlarda en az 18 IŞİD militanının öldürüldüğünü ve Dakuk kasabası yakınlarında en az 10 köyün geri alındığını yazdı.

Rudaw'a konuşan Peşmerge komutanı Cafer Mustafa "IŞİD Kerkük'ten tamamen çıkarılana kadar durmayacağız" dedi.

Peşmerge Sözcüsü: IŞİD’i Kerkük’ten çıkartacağız

BBC Türkçe'ye konuşan Kürdistan Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü General Helgurd Hikmet, "Peşmerge güçlerimiz ağır silahlarla iki koldan saldırı başlattı. Operasyona koalisyon uçakları da havadan destek verdiler. Kurtarılan köylerde mayın ve bomba arama temizliği yapıyoruz" dedi.

Hikmet, IŞİD'in köylerden çıkarken evleri ateşe verdiğini de ifade ederek "IŞİD’i Kerkük’ten çıkartacağız bu konuda kesin kararlıyız" dedi ve Kerkük'ün kırsal kesimlerinde hâlâ IŞİD mevzileri olduğunu söyledi.

Peşmerge sözcüsü, Peşmerge güçlerinin Tuzhurmatu bölgesinde de IŞİD’e yönelik saldırıya geçtiğini ve burada da bazı köylerin IŞİD’ten alındığını sözlerine ekledi.

'IŞİD boşalttığı mevzilere mayın döşüyor'

IŞİD'in yaklaşık 120 kilometre geri çekildiği belirtirken, örgüt militanlarının boşalttıkları mevzilere mayın döşediği de ifade ediliyor.

Bölgede bir morg yetkilisi ise çatışmalar sırasında yol kenarına yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu bir peşmerge komutanının öldüğünü belirtti.

Kürt peşmergeler, son dönemde IŞİD'e karşı verilen mücadelede önemli bir aktöre dönüşmüştü.

Peşmergeler Kuzey Irak'ta, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarının da yardımı ile IŞİD'in bazı bölgelerden çekilmesini sağlamıştı.

Ancak Kerkük vilayetinin önemli bir bölümü hâlâ IŞİD'in kontrolünde.

İlgili haberler