Doğum günü kutlama yasağını çiğneyen Tacik'e para cezası

Telif hakkı WIKIMEDIA PUSHCHINKA

Tacikistan'da 'yasadışı doğum günü kutlaması' düzenleyen bir kişi, 4 bin somoni (634 dolar) para cezasına çarptırıldı.

Tacikistan'da kamuya açık alanlarda doğum günü kutlamak anayasaya göre yasak.

Top TJ news adlı internet sitesinde yer alan habere göre İsayev Amirbek, gittiği bir kafede çektiği doğum günü pastasının fotoğrafını Facebook sayfasında paylaştı.

Fotoğraf, anayasanın 'Tacikistan Cumhuriyeti'nin gelenek ve görenekleriyle ilgili' 8'inci maddesinin ihlaline kanıt olarak gösterildi.

Yasa, aile içinde özel kutlamalara izin veriyor ancak kamuya açık alanlarda doğum günü kutlamalarını yasaklıyor.

Amirbek'in arkadaşları sosyal medyada paylaştığı fotoğrafın altına tebrik mesajları attı fakat bu fotoğraf yüzünden Amirbek, 634 dolar ödemeye mahkûm edildi.

'Her şey bir anda oldu'

Amirbek, fotoğrafın çekildiği gün kafede olduğunu kabul ediyor fakat 'gidip pasta almanın anlık bir karar olduğunu, planlı bir kutlama olmadığını' söylüyor.

Mahkemede ifade veren garson da "Nasıl olduysa pasta bir anda yüzüne yapıştı. Hiç kimse doğum gününü kutlamadı" dedi, fakat hâkim bu açıklamayı ikna edici bulmadı.

Amirbek, Tacikistan'ın geleneklerini korumayı ve partilerde yapılan fazla harcamaları engellemeyi hedefleyen bu yasayı çiğneyen ilk kişi değil.

News.tj adlı internet sitesinin, Din İşleri ve Ulusal Gelenek Göreneklerden Sorumlu Hükümet Komitesi'nin verilerine dayanarak verdiği habere göre yasa 2014 yılında 394 kere çiğnendi.

İlgili haberler