Yüksekova'da sokağa çıkma yasağı ve çatışma: 3 kişi öldü

Telif hakkı AFP

14 Ağustos'ta 'öz yönetim' ilan edilen ve bazı mahallelerinde hendekler kazılan Yüksekova'da dün geceden bu yana güvenlik güçleri ve kendilerine "öz savunma birlikleri" adı veren silahlı gruplar arasında çatışmalar yaşanıyor.

Çatışmalarda en az üç kişinin yaşamını yitirdiği, 10 kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan üç kişinin öldüğünü söylerken bazı yerel kaynaklar bu sayıyı daha yüksek olarak veriyor ancak ilçede gerginlik sürdüğü için kesin bir bilgi almak mümkün değil.

Çarşamba gecesi ilçede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Yerel kaynaklar, güvenlik güçlerinin ablukaya aldığı Orman, Eski Kışla, Mezarlık ve Cumhuriyet mahallelerinde çatışmalar yaşandığını, gece elektriklerin de kesik olduğunu söylüyor.

Sivillere çağrı yapılıyor

Yerel bir kaynak, ''Mahallelerdeki sivillerin yardımına gitmeleri için camilerden anonslar yapılıyor. İlçe sakinleri ve Barış Anneleri mahallerdeki ölü ve yaralıları almak için mahallelere doğru gidiyor" dedi.

14 Ağustos'ta Yüksekova'da da öz yönetim ilan edilmişti.

Gever (Yüksekova) Demokratik Toplum Meclisi tarafından yapılan açıklamada "En son Gever'de şantiyedeki işçilere insanlık dışı bir işkence yapılmıştır. Kürt Özgürlük Hareketi'ni ve halkının meşruiyetini tanımayan bir devletin kurumlarını, yasalarını, hukukunu ve sistemini tanımıyoruz" denilerek "Kendi öz savunmamızı sağlayacağız" ifadesi kullanılmıştı.

Çatışmaların geçen hafta yoğun yaşandığı Şemdinli'ye gitmek üzere Hakkari'den yola çıkan DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve İHD heyetinin Yüksekova girişinde durdurularak ilçeye girişlerinin engellendiği kaydedildi.

'İlçelere girmemize izin verilmedi'

Heyette yer alan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, olayların başlaması üzerine Yüksekova'ya geldiklerini, ancak ilçe girişinde güvenlik nedeniyle yolların kapatıldığını söyledi.

Türkdoğan, "Ne Yüksekova'ya ne de Şemdinli'ye gidebildik. Resmi girişimlerimiz de sonuç vermedi. Biz de ilçe girişinde bulunan Yüksekova Devlet Hastanesi'ne gitmek istedik. Öze timlerin kuşatması altındaki hastaneye girişimiz de keyfi nedenlerle engellendi" dedi.

İHD Genel Başkanı, hem ilçeye hem de de hastaneye gitmelerinin engellenmesiyle 'bir şeylerin gizlenmek istendiğinden şüphelendiklerini' söyledi.

Türkdoğan, "Hakkari'de de keyfi bir tavırla karşılaştıklarını' belirterek, ''Buradaki halk her akşam polisin gelişi güzel gaz sıkmasından şikayetçi. Biz de dün buna şahit olduk. Herhangi bir olay yaşanmamasına rağmen polis lojmanlarından yüze yakın gaz fişeği şehrin her tarafına gelişigüzel bir şekilde atıldı. Buradaki güvenlik görevlilerinin psikolojisi bozulmuş durumda. Halka kötü davranıyorlar. Hiçbir şekilde de denetlenmiyorlar. Bu kenti her akşam gaza boğuyorlar" dedi.

İlgili haberler