İsviçre: 'Gürültücü ve kaba Çinli turistlere' özel tren

İsviçre'de, çok gürültü yaptıkları ve diğer turistleri rahatsız ettikleri gerekçesiyle Rigi Dağı'nı ziyaret eden Çinli turistler için özel trenlerin sefere konacağı açıklandı.

İsviçre'de yayımlanan Blick gazetesinin haberine göre, Çinli turistlerin trende fotoğraf çekerken koridorlarda geçişleri engellediği, bazılarının yere tükürdüğü ve "kaba davranışlar" sergiledikleri iddia ediliyor.

Yerel demiryolu şirketinin yöneticisi Peter Pfenniger, Asyalı turistlerin zor durumdaki şirketlerinin yeniden toparlanmasına yardımcı olduğunu, ancak bu turistlerin "güçlü varlığının ciddi bir zorluk arz ettiğini" söyledi.

'Rigi Dağı Çinlilerin elinde'

Başlatılan reklam kampanyasının ardından, Rigi Dağı'nı ziyaret eden yabancı turistlerin yarısından fazlasını Çinliler oluşturuyor.

Blick gazetesine göre Çinli turistlerin sayısı hızla artıyor ve "Rigi Dağı Çinlilerin eline geçmiş durumda".

Blick, diğer turistlerle gerginlik yaşanmaması için, Asyalı turist gruplarına özel trenler konduğunu, tuvaletlerin daha sık temizlendiğini ve "tuvaletlerin nasıl kullanılacağını gösteren" işaretlerin konulduğunu aktardır.

Eylül ayında Çinli turistler için haftalık 20 sefer yapılması planlanıyor.

Çinliler tepki gösterdi

Ayrı tren planı Çin'de tepki gördü.

Global Times'ın haberine göre Çinli turistler, Asyalı turistlerin sayısının artmasının İsviçre ekonomisi için iyi bir fırsat olduğunu söylediler.

Gazeteye göre, Pfenniger Çinli turistleri ağırlamaktan memnun olacaklarını ve diğer diğer trenlere binmelerinin engellenmeyeceğini söyledi.