Diyarbakır: İngiliz gazeteciler tutuklandı

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Diyarbakır'da Perşembe günü gözaltına alınan Amerikan Vice News kanalı çalışanı iki İngiliz gazeteci, Jake Hanrahan ve Philip John Pendlebury ile tercümanları Muhammed İsmail Resul Nöbetçi Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

Gazeteciler, "silahlı örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" iddiasıyla tutuklandı.

Bölgedeki gelişmeleri aktarmak üzere Diyarbakır’a gelen İngiliz gazeteciler, hükümetten gerekli izinleri almadan görüntü çekmek ve Irak Şam İslam Devleti'ni (IŞİD) desteklemekle suçlanıyorlardı.

Dört gün gözaltında kalan ve kamera ekipmanlarına da el konulan gazetecilerin otel odalarının da arandığı belirtildi.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi de kişisel Twitter hesabından gazetecilerin iki farklı örgüt adına faaliyet yürütmekten tutuklanma istemiyle mahkemeye çıkarıldıklarını açıklamıştı.

Sorgulama sırasında da hazır bulunan Elçi, BBC Türkçe’ye gazetecilerin mesleklerini icra ettiklerini söylediklerini aktardı.

Elçi, "Gazeteciler el konulan materyallerin, gazetecilik materyalleri olduğunu, gazetecilik mesleğine uygun çalışma yürüttüklerini ifade etti. Hiçbir suçlamayı kabul etmediler. Ancak nöbetçi mahkeme tutuklama kararı aldı.”

Tutuklanma kararının açıklanmasından sonra BBC'ye konuşan Avukat Ahmet Ay, kamuoyunda IŞİD üyeliği gibi bir iddianın dolaştığını ama bunun gerçek dışı olduğunu söyledi.

Telif hakkı TWITTER
Image caption Jake Hanrahan suçlamaları reddetti.

Ay şöyle konuştu:

"Savcılığın iddianamesinde böyle bir şey yok. Tutuklama sebebi gazetecilik çerçevesinde. Herhangi bir örgütten bağımsız yani. Çok fazla fotoğraf ve video kayıtlarının olması gerekçe olarak gösteriliyor. Biz mahkemede fazla kaydın suç delili olmayacağını söyledik. Gazeteciler de mahkemede meslekleri çerçevesinde çalışma yürüttüklerini söylediler. Kamera kayıtları ve fotoğrafları incelenecek. Dosyaya gizlilik kararı konuldu. Biz de gerekli itirazları yapıp hukuki mücadelemize devam edeceğiz."

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz yazılı bir basın açıklaması yaparak gazeteciler hakkında 27 Ağustos’ta Emniyet Müdürlüğü ekiplerince elde edilen bilgiler doğrultusunda soruşturma başlatıklarını kaydetti.

Başsavcılığın açıklamasında herhangi bir örgütün adı verilmemiş olmakla birlikte gazeteciler Jake Hanrahan, Philip Pendlebury, tercümanları Muhammed İsmail Resul’ün silahlı örgüte yardım etmek eylemi iddiasıyla tutuklandığı belirtildi.

Açıklamada, "Şüpheliler Türk Ceza Kanunu'nun 314/3, 220/7 delaletiyle 314/2. maddesi uyarınca silahlı örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek eylemi iddiasından tutuklanmalarına karar verilerek konumlarına uygun Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderilmişlerdir" denildi.

VICE News kınadı

VICE News'tan Avrupa Haber Yayınları Başkanı Kevin Sutcliffe, yazılı bir açıklama yaparak kararı kınadı.

Açıklamada, şöyle denildi:

"Bugün Türk hükümeti, korkutmak ve gazeteciliklerini sansürlemek amacıyla, üç Vice News muhabirine temelsiz ve kaygı verici şekilde yanlış olan 'bir terör örgütü adına faaliyet yürüttükleri' suçlamasını yöneltmiştir. Bu gazeteciler, haksız bir şekilde gözaltına alınmadan önce Diyarbakır'daki durumu yansıtan haberler yapıyordu. VICE News olarak, Türk Hükümeti'nin muhabirlerimizi susturma girişimini en sert şekilde kınıyoruz."

TGC: Türkiye demokrasi liginin dışına çıkıyor

Uluslararası Af Örgütü, PEN International (Uluslararası Yazarlar birliği) ve Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) gazetecilerin gözaltına alınması ile ilgili Türkiye’yi kınayan açıklamalar yaptılar.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Genel Sekreteri Sibel Güneş de "AKP döneminde 300’den fazla gazeteci hapse girdi, çıktı. Gazetecilerin not defterleri, telefon rehberleri kanıt olarak kullanıldı. Bu ülkede gazetecilik yapan herkes için terörle ilişkilendirilmek olağan hale geldi. Türkiye demokrasi liginin dışına çıkıyor" dedi.