Kasulidis: Kıbrıs'ta müzakereler hiç bu kadar hızlı ilerlemedi

Telif hakkı AFP

Kıbrıs Dışişleri Bakanı Yannis Kasulidis, adada Rum ve Türk liderler Nikos Anastasiadis ile Mustafa Akıncı arasında yapılan yedi görüşmede de ilerleme sağlandığını söyledi. Kasulidis, "Ben hiç müzakerelerin bu kadar hızla ilerlediğini görmedim" dedi.

Yannis Kasulidis, Anastasiadis ve Akıncı arasında bugün Lefkoşa'da yapılacak görüşme öncesi İngiliz Independent gazetesine konuştu.

'TÜRK TARAFININ ÖNERİLERİNİ BEKLEYECEĞİZ'

AKINCI: ANA-YAVRU VATAN İLİŞKİSİ BİTMELİ

Kasulidis, Kıbrıslı Türklerin "başkalarına bağlı olmak yerine Kıbrıslılık ruhu içinde Kıbrıs'ın çıkarları için Kıbrıslı Rumlarla çalışma niyetinde olduklarını" söyledi.

Tarafların "tamamen bağımsız" bir devleti hedeflemeleri gerektiğini belirten Kasulidis, "Eğer bu adada Türk askerine ya da Yunan askerine ihtiyaç duyduğumuzu söylüyorsak, hangi çözümden bahsediyoruz?" diye sordu.

Kasulidis, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin en iyi müttefiklerinin bile Kıbrıs'ın dış politikasının Türkiye'ninkine benzer olmasını görmek istediklerini düşünmüyorum. İncirlik'in IŞİD'e karşı kullanılmasını sağlamak iki yıl sürdü."

'Türkiye henüz elini göstermedi'

Kıbrıs Dışişleri Bakanı Kasulidis, Anastasiadis ve Akıncı arasındaki müzakerelerde şu ana kadar, Türkiye için kritik konular olan toprak paylaşımı ve güvenlik garantisi gibi konuların ise gündeme gelmediğini söyledi. Rum bakan "Türkiye henüz elini göstermedi" dedi.

Telif hakkı AP

Türkiye'nin şu ana dek Kıbrıslı Türklere herhangi bir pozisyonu dikte etmediğini belirten Rum bakan, "Türkler, çözümle ilgilendiklerini söylüyorlar. Söylenenlerin yapılanlarla uyumlu olmasının zamanı geldi" diye konuştu.

Kasulidis, Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi halinde turizm sektörünün bundan buyük fayda sağlayacağını vurguladı.

Rum bakan kamuoyu için zor bazı konular olsa da koşulların, Annan Planı'nın reddedildiği 2004'e kıyasla çok daha iyi olduğunu söyledi. Kıbrıslı Rumların planın dışardan dikte ettirildiğini düşündüklerini, bu kez çözümün adanın içinden geleceğini belirtti.

Kasulidis, "Bu kez iki liderin üzerinde anlaşmadıkları hiçbir şey halkın onayına sunulmayacak" dedi.

Kıbrıs Dışişleri Bakanı sözlerini şöyle noktaladı:

"Kaybedecek vaktimiz yok. Zaten taraflar da birbirlerinin zaman kazanmaya çalıştığından şikayetçi değil...İnsanlar bana müzakerelerin aylar içinde sonuçlanabileceğini söylediğimde, neyi kastettiğimi soruyorlar. Ben bu sürenin 15 ay olabileceği görüşündeyim. Ancak burada yıllardan değil, aylardan söz ediyoruz."

İlgili haberler