Erdoğan: Avrupa ölen her mültecinin vebaline ortaktır

Telif hakkı Reuters

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mülteci krizi konusunda Avrupa ülkelerine sert eleştiriler yöneltti.

Erdoğan, Bodrum'da 3 yaşındaki Suriyeli bir çocuğun cesedinin kıyıya vurmasıyla ilgili olarak "Dünyanın en büyük medeniyetlerine beşiklik eden Akdeniz'i mülteciler için bir mezara dönüştüren Avrupa ülkeleri, hayatını kaybeden her mültecinin vebaline ortaktır" dedi.

Erdoğan özetle şunları söyledi:

TIKLAYIN: AYLAN'IN BABASI FACİAYI ANLATTI

"Akdeniz'de batan bir botta, mültecileri taşıyan bir botta ölen 3 yaşındaki bir yavru bizim sahillerimize vuruyor. Bizim sahillerimizdeki bu 3 yaşındaki yavrunun hesabını tüm insanlık vermeyecek mi? Birçok savaşlarda, mazotların içerisinde çırpınan hayvanları, vesaire, farklı bir şekilde ananlar, acaba bu 3 yaşındaki yavruyu, onun abisini, annesini, babasını hatırlamayacak mı? Bunun hesabını bunlar neyle verecekler?"

"Akdeniz'de boğulan sadece mülteciler değildir. Akdeniz'de boğulan insanlığımızdır. Akdeniz'de bizi biz yapan değerler boğulmaktadır. Avrupa kapılarında kaderlerine terk edilen, hatta kasten gemileri, botları batırılarak ölüme gönderilen, sınırlarda insanlık dışı muamelelere tabi tutulan her mülteci bu gerçeğin acı birer temsilcisidir."

"Kapısına dayanan mültecilere bile tahammül edemeyen Batı Irak'a, Suriye'ye, Libya'ya özgürlük, barış ve refah götürmek için çalışıyor.Orada yapılan ne biliyor musunuz? Açık söylüyorum, Libya'da petrol, Irak'ta petrol var. 'Oradaki petrol kuyularına el koyalım.' Şu anda öyle değil mi? Irak'ın petrol kuyularının yüzde 80'i Batı'nın elinde. Onlar işletiyor, onlar oradan bunun kaymağını alıyor. 'Yüzde 20'sini de al sen kullan' diyor. Aynı şey Libya için geçerli. Bütün bu gerçekler ortadayken dünyadaki bu yapı, kabul edilebilir bir yapı değildir."