Irak ve Suriye tezkeresi kabul edildi

Telif hakkı AFP

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne sınır ötesi operasyon yetkisi veren tezkerenin süresinin bir yıl daha uzatılması Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Tezkereye Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi ‘evet’ oyu verirken Halkların Demokratik Partisi ‘hayır’ dedi.

Bakanlar Kurulu sıralarındaki HDP'li Bakanlar Müslüm Doğan ve Ali Haydar Konca’nın da tezkereye ret oyu verdikleri görüldü.

Tezkere, TSK'nın gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara yönelik olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunmasını düzenliyor.

CHP, MHP, HDP’den ortak tavır

TBMM, Seçim Hükümeti’nde yer alan bağımsız bakanların yemin etmesi ile Irak ve Suriye tezkeresinin görüşülmesi için 3 Ekim’de olağanüstü toplandı.

Irak ve Suriye tezkeresinin görüşülmesi öncesinde seçim hükümetinde yer alan bağımsız bakanların 'bağımsızlığı' konusunda tartışma yaşandı. ‘Bağımsız’ olmadıkları gerekçesiyle de yemin etmemeleri oylandı. CHP, MHP ve HDP ilk kez aynı oyu kullandı ve yemin etmelerine karşı çıktı.

Oylama sonucu ise krize neden oldu. Kriz, üçüncü oylamada ancak aşılabildi. 233 hayır oyuna karşı 245 evet oyu alan bakanlar da sırasıyla kürsüye gelerek yemin etmeye başladı.

Bu sırada CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin ile Adalet Bakanı Kenan İpek arasında gerginlik yaşandı, AKP ve CHP'li vekiller birbirlerinin üzerine yürüdü.

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, olay sonrasında Bakanlar Kurulu sırasında oturan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın silahına davrandığını öne sürdü. Kılıç ve AKP’liler, bunun silah değil, cep telefonu olduğunu savundu.

CHP oyunun rengini neden değiştirdi?

Yemin krizi sonrası, Irak ve Suriye tezkeresinin görüşmelerine TSİ 17.30’da ancak geçilebildi. Tezkerenin görüşmeleri de akşam saatlerine kadar sürdü. HDP, tezkereyi ‘savaş tezkeresi’ olarak niteledi ve ‘hayır’ dedi.

Telif hakkı Reuters

Geçen yıl yapılan oylamada ‘hayır’ oyu veren CHP ise bu kez ‘evet’ dedi.

BBC Türkçe’nin bu konudaki sorularını yanıtlayan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, bir yıl önceki tezkere metninde doğrudan Suriye’deki Şam merkezi yönetimini hedef aldığını söyledi.

O dönemde Türkiye’nin komşusu olan ülkelerin içişlerine müdahaleyi doğru bulmadıkları için ‘hayır’ dediklerini ifade eden Altay, yeni tezkerenin ise böyle olmadığını savundu.

Altay, “Şu an Türkiye, PKK ve IŞİD terör örgütlerinin ciddi saldırısıyla karşı karşıya. Bu iki terör örgütü de Irak ve Suriye merkezli. Bu bakımdan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin elini zorlaştıracak bir hamle içinde olmamız düşünülemez” dedi.