Sarısülük ailesinin avukatı: Tahliye kurgulanmış bir oyun

Gezi olayları sırasında Ankara'da Ethem Sarısülük’ü başından vurarak öldüren polisin yargılandığı davanın dün güvenlik gerekçesiyle Aksaray’a taşınmasının tartışmaları sürerken, bugün sanık polis Ahmet Şahbaz tahliye edildi.

Duruşmalara takma bıyık ve perukla katılan Şahbaz’ın 14 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilmesini Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük “söylenecek söz çok ama sözün bittiği yer” diye yorumladı. Sarısülük ailesinin avukatı Kazım Bayraktar, dosyayı Aksaray’a göndermesi gereken mahkemenin tahliye kararı vermesini “yetkisizlik” olarak nitelerken, hukuki yollara başvuracaklarını bildirdi.

Gezi olayları sırasında Kızılay’da 1 Haziran 2013 tarihinde 26 yaşındaki Ethem Sarısülük kasklı bir polis tarafından vurulmuştu. Ancak vuran polisin kimliği belirlenememişti. Olaydan sonra ortaya çıkan kamera görüntüleri Sarısülük’ü vuranın polis memuru Ahmet Şahbaz olduğunu ortaya koymuştu.

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Şahbaz’ın davası dün Yargıtay tarafından “güvenlik” gerekçesiyle Aksaray’a taşınmıştı. Bu kararın tartışmaları sürerken bugün de yerel mahkeme Ahmet Şahbaz’ın tahliyesine karar verdi.

'Bizden habersiz yargılamışlar'

Sarısülük ailesinin avukatı Kazım Bayraktar, dün davanın Aksaray’a nakledilmesi kararının bugün Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaştırıldığı bilgisini verdi. Bununla amaçlananın bürokratik silsile takip edilerek dosyanın Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesi olduğunu belirten Bayraktar, bu noktaya gelinirken yaşananları kendilerinin de sonradan öğrendiklerini ifade etti:

“Hiç beklemediğimiz tuhaf bir şekilde yetkisi olmadığı halde mahkeme duruşma açmış, açmış diyorum çünkü bizim haberimiz yok. Bize duruşma günü bildirmiyor. Yargılama yapmış, tahliye kararı vermiş sonra da dosyayı Aksaray’a gönderiyor. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yargılama yetkisi kalkmış durumda. Buna rağmen yaptıkları tümüyle usülün çiğnenmesi, yetkinin aşımı anlamına gelir.”

Avukat Kazım Bayraktar mahkemenin “yetkisiz” biçimde karar verdiği görüşüyle buna karşı hukuk yollarına başvuracaklarını belirtti.

Güvenlik gerekçesi çelişkisi

Avukat Bayraktar, davada yaşanan gelişmeleri “adli tatil boyunca hazırlanan bir oyun” olarak niteledi. Bayraktar, sanık polisi tahliye ettikten sonra güvenlik gerekçesiyle dosyanın Aksaray’a gönderilmesini bir çelişki olarak görüyor.

Tahliye kararının şimdi verilmesini ise “Türkiye’nin içinde bulunduğu süreçte polise halka karşı yasadışı şiddet uygulama konusunda teşvik politikası” olarak yorumluyor.

Anne Sarısülük televizyondan öğrendi

Telefonla ulaştığımız Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük, annesiyle konuşmak istediğimizi ilettiğimizde, “Annem kardeşimin katilinin tahliye edildiğini televizyondan öğrenmiş ve fenalaşmış. Şu anda konuşabilecek durumda değil, perişan” yanıtını verdi.

Kendisi ise tahliye kararını “Aslında sözün bittiği yer. Söylenecek çok şeye rağmen diyecek yok” derken, kararın mağdurların tutunacak dalının bile kalmadığının göstergesi olarak yorumladı.

Kararın “çok ince bir tezgahta” hazırlandığını düşünen ve “Aslında mesaj açık ve net; polisin halkın çocuklarını öldürmesi meşrudur, bu noktada cezai müeyyide uygulanmaz…” diyen ağabey Sarısülük, mücadeleye devam edeceğini söyledi.

Takma bıyıklı, peruklu sanık

Polis Ahmet Şahbaz’ın yargılandığı Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya peruk ve takma bıyıkla gelmesi dikkat çekmiş; tartışma yaratmıştı.

Yargılama sonunda Ahmet Şahbaz, “olası kastla adam öldürmek” suçundan 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Başkentte 'güvenlik' sorunu

Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 1. Ceza Dairesi, davayı usul yönünden bozarak, dosyayı yeniden mahkemeye göndermişti. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi de 7 Eylül tarihine duruşma günü koyarken, sanık Şahbaz can güvenliği olmadığı gerekçesiyle davanın nakli için Adalet Bakanlığı'na başvurulmasını istemişti. Davanın naklini Ankara Valiliği de mahkemeye gönderdiği dilekçeyle istedi. Valiliğin dilekçesinde nakil için şu gerekçeler sıralanmıştı:

“…Sanık Ahmet Şahbaz duruşma sırasında bazı marjinal gruplar tarafından şiddet uygulanabileceği adliye çevresinde yasa dışı gösteriler yapılabileceği, adliye binasına ve güvenlik kuvvetlerine karşı saldırıda bulunulabileceği, mahkeme heyetinin baskı altına alınabileceği, sanığın cezaevinde ve adliyede, cezaevinden adliyeye getirilip götürülmesi sırasında kargaşa çıkarılabileceği, saldırıya uğramasının, kaçırılmaya ve öldürülmeye çalışılmasının muhtemel olduğu, alınan güvenlik tedbirlerine rağmen öngörülemeyen ve kamu güvenliği ciddi olarak ihlal edebilecek infial yaratabilecek müessif olaylar çıkabilir.”

Mahkeme, Yargıtay, Bakanlık üçgeni

6. Ağır Ceza Mahkemesi, bu dilekçeler üzerine Adalet Bakanlığı’na başvurdu. Bakanlık da davada nakil kararı verilmesi için Yargıtay 5. Ceza Dairesi nezdinde girişimde bulundu. Bu girişimlerin ardından daire dün aldığı kararla davanın güvenlik gerekçesiyle Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine karar vermişti. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nin dosyayı Aksaray’a göndermesi beklenirken, Ahmet Şahbaz’ın tutukluluk incelemesini yaparak tahliye kararı verdi.

İlgili haberler