Vice News'un İngiliz muhabirleri hakkında tahliye kararı

Telif hakkı TWITTER

Diyarbakır'da tutuklanan Vice News haber ajansının İngiliz muhabirleri hakkında tahliye kararı verildi.

Ekibin tercümanı hakkındaki tutuklama kararı ise bilgisayarındaki inceleme devam ettiği gerekçesiyle kaldırılmadı.

İngiliz gazeteciler Jake Hanrahan ve Philip Sendlebury tutuldukları cezaevinden bugün öğleden sonra serbest bırakıldılar.

Diyarbakır'da geçen hafta Perşembe günü gözaltına alınan Amerikan Vice News kanalı çalışanı iki İngiliz gazeteci, Hanrahan ve Pendlebury ile çevirmenleri Muhammed İsmail Resul Nöbetçi Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanmıştı.

Gazeteciler, "silahlı örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçlanıyordu.

Bölgedeki gelişmeleri aktarmak üzere Diyarbakır'a gelen İngiliz gazetecilere, hükümetten gerekli izinleri almadan görüntü çekmek ve Irak Şam İslam Devleti'ni (IŞİD) destekleme suçları yöneltildi.

Gazetecilerin tutuklanmasının ardından Türk basınında çıkan haberlerde, IŞİD'e yardım etmekten gözaltına alınan gazeteciler hakkındaki soruşturmanın PKK'ya yardımı kapsayan bir dosyaya dönüştüğü yazılmıştı.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan gazetecilerin avukatı Ahmet Ay, ''Konuyla ilgili olarak itiraz ettik. Mahkemeye tutukluluklarının haksız olduğuna dair bir dilekçe sunduk. Mahkeme İngiliz gazetecilerin serbest bırakılmasına karar verdi'' dedi.

Mahkeme, ekibin çevirmeni Muhammed İsmail Resul’ün tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Avukatı, Resul için gelecek hafta yeni bir itiraz dilekçesi vereceklerini belirtirken, ''Biz tüm bu bu sürecin gazetecilik faaliyeti içinde yer aldığını düşünüyoruz. Zaten tutuklanmalarının haksız olduğunu ilk günden itibaren ileri sürmüştük'' dedi.

Ay'ın verdiği bilgiye göre, mahkemenin gazeteciler için herhangi bir sınırdışı kararı yok, ancak Adalet ve Dışişleri'nden alınacak görüşe bağlı olarak bir 'idari hüküm verilebileceği' de söyleniyor.

Jake Hanrahan ve Philip Sendlebury’nin tutuksuz yargılanmalarına devam edilecek.