Diyarbakır'da PKK saldırısı, Cizre'de çatışmalar

Telif hakkı Hurriyet

Diyarbakır'ın Hasırlı Mahallesi'nde PKK'nın şehir yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi'ne (YDG-H) operasyonlarını sürdüren polise roketatarlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 2 polis hayatını kaybederken, 3 polis yaralandı.

Hasırlı Mahallesi'nde YDG-H'lilerin kazdığı hendekleri kapatmak için çok sayıda polisle yapılan operasyon sürerken, polis ekibine rokatatarlı saldırı düzenlendi.

Bölgede operasyon başlatılırken çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Saldırının ardından Sur ilçesinde ikinci bir emre kadar ’Sokağa çıkma yasağı’ ilan edildi.

Sabah Sur ilçesine giden HDP heyetinden Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, girişlerin yasaklandığı, çıkışlara da kontrollü izin verildiğini söyledi.

Sur ilçesinde mahsur kalan HDP heyetinden HDP Diyarbakır İl Eş başkanı Ömer Önen, ilçede çok yoğun patlamaların yaşandığını, Diyarbakır Surları üzerine konumlanan güvenlik görevlilerinin sokağa çıkmak isteyen insanların üzerine ateş açtığını savundu.

BDP'den yürüyüş çağrısı

BDP Diyarbakır İl örgütü bir basın açıklaması yayınlayarak sokağa çıkma yasağı ilan edilen Sur ilçesine kitlesel bir yürüyüş yapılacağını duyurdu.

Açıklamada "iki gündür Sur ilçemizin özel hareket polisleri tarafından ablukaya alınmasının ardından bugün güvenlik güçlerinin saldırı başladı, yaralanmalar oldu. Sur ilçemizde büyük bir katliam planı devreye sokulmaya çalışılmaktadır." denildi.

Bu arada Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde sokağa çıkma yasağı uygulanırken, güvenlik güçleri ilçede aranan PKK'lıların yakalanması ve mahallere girişi engellemek için kazılan hendeklerin kapatılması için geniş kapsamlı operasyon başlattı.

Cizre: Sokağa çıkma yasağı ve 2 ölü

DHA'nın haberine göre aramaları engellemek için sokaklara barikat kuran PKK'lılar güvenlik güçleriyle çatışmaya girerken, 2 kişinin öldüğü ve yaralıların olduğu belirtildi.

Şırnak Valiliği sokağa çıkma yasağının bugün de devam ettiğini açıkladı.

Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması ve kamu düzeninin korunması için güvenlik kuvvetlerimiz çok dikkatli bir şekilde görevlerini ifa etmektedir."

HDP bölge milletvekillerinden Faysal Sarıyıldız, Ferhat Encü, Nursel Aydoğan, Leyla Birlik, Sibel Yiğitalp, Aycan İrmez, Mahmut Toğrul oluşan bir heyet Cizre’nin girişinde bekletiliyor.

HDP heyeti araçla kurulan ilçe girişinde kurulan barikatın önünde oturma eylemi yapıyor.

"Cizre'de OHAL yaşanıyor"

BBC Türkçe’ye Cizre’deki son durumla ilgili bilgi veren HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ilçede olağanüstü hal durumu yaşandığını ve hiç kimsenin ilçeye girişine izin verilmediğini söyledi.

Sarıyıldız “ Özkan Sokakta, Sait Çağdavul (19) adlı genç polis tarafından vurularak ödürüldü. Cenazesi saatlerce sokakta yerde kaldı ve polis cenazeyi almaya giden insanların üzerine bile ateş açtı. Gencin cenazesi şu an camide bekletiliyor. İçinde çocukların da olduğu 5 sivil yaralı var ancak ambulansalara da izin verilmiyor. Yaralılar evlerde tedavi edilmeye çalışıyor. “ diye konuştu.

Telif hakkı HDP BASIN BUROSU
Image caption HDP heyeti Cizre girişinde oturma eylemi yapıyor

Savaş hallerinde bile ambulansların geçişine izin verildiğini ifade eden Sarıyıldız, yaralıların hastaneye götürülmesi için HDP’li bakanları aramaz zorunda kalıklarını söyledi.

Sarıyıldız, ilçede elefonların ve kısmen de elektriklerin kesik olduğunu, insanların evlerinden çıkamadığını, yiyecek sıkıntısı çektiklerini belirtti.

Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret de sokağa çıkma yasağını protesto için sokağa çıkanlara polisin müdahale ettiğini ve yoğun çatışmaların olduğunu söyledi.

Telefonlar kesik olduğu için mahallelerden haber alamadıklarını söyleyen İmret, "Bu çatışmalarda maalesef 2 kişinin öldüğü bilgisini aldık. Birçok yaralı var" diye konuştu.