'Almanya daha fazla göçmen alabilir'

Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, ülkesinin yılda en az 500 bin sığınmacıya kapısını açmaya yıllarca devam edebileceğini, buna gücünün yeteceğini söyledi.

Gabriel'in açıklaması, çoğu Suriyeli olmak üzere 120 bin mültecinin Avrupa Birliği üyesi ülkelerde zorunlu olarak yerleştirilmesi önerilerinin son şeklini alacağı yarınki Avrupa Komisyonu toplantısı öncesine denk geldi.

Dün akşam Alman devlet kanalı ZDF'ye yaptığı açıklamada Gabriel, yarım milyon, belki de daha fazla mülteciyi yıllarca almaya devam edebileceklerini ifade etti.

Koalisyon hükümetinde Sosyal Demokrat Parti'den Başbakan Yardımcısı olan Gabriel, Orta Doğu ve Afrika'daki savaştan ve yoksulluktan kaçışlar devam ederken diğer AB ülkelerinin de paylarına düşen sayıda mülteciyi kabul etmesi gerektiğini vurguladı.

'Midilli patlamak üzere'

Almanya bu yıl toplam 800 bin sığınmacı almayı planlıyor. Bu sayı, 2014'tekinin dört katı.

Gabriel "Her yıl bir milyona yakın kişiyi alıp sorunsuz bir şekilde Alman toplumuna entegre etmemiz mümkün değil" dedi ancak en az 500 bin kişiyi almanın mümkün olduğunu belirtti.

Almanya'nın çok sayıda mülteci almasını "Şüphesiz ekonomik olarak güçlü bir ülkeyiz" sözleriyle gerekçelendiren Gabriel, AB'nin bu işi Avusturya, İsveç ve Almanya gibi birkaç ülkeye bırakmasını "kabul edilmez" diye nitelendirdi ve politika değişikliğine gidilmesi gerektiğini ifade etti.

BM Mülteci Örgütü dün sadece Makedonya'ya 7 bin Suriyeli mültecinin geldiğini, Yunan adalarında ise 30 bin mülteci bulunduğunu açıkladı.

Bir Yunan bakan, Avrupa'ya ulaşmaya çalışan 20 bin göçmenle dolu olan Midilli adasının "patlamak üzere" olduğunu ifade etti.

İlgili haberler