HDP heyeti yürüyerek Cizre'ye ulaşmaya çalışıyor

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Sokağa çıkma yasağının 6. gününe girdiği Şırnak'ın Cizre ilçesine gitmek üzere yola çıkan HDP heyetinin ilçeye girişine izin verilmedi. HDP'liler bunun üzerine Cizre'ye yürüyerek gitme kararı aldı.

Aralarında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AB Bakanı ve Başmüzakereci Ali Haydar Konca ile Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan'ın da bulunduğu heyet, Diyarbakır'dan yola çıktıktan sonra Cizre'ye yaklaşık 90 kilometre mesafedeki Mardin'in Midyat ilçesinin çıkışında durduruldu.

Zırhlı araçların ve TOMA'ların Cizre'ye giden yolu trafiğe kapası üzerine, HDP heyeti ve güvenlik güçleri arasında müzakereler başladı.

Heyetteki HDP milletvekillerinden Saruhan Oluç, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajda "Yolumuzu kestiler. Toma, kirpi, akrep vb. ile durdurmak istiyorlar" dedi.

TIKLAYIN - CİZRE'DE SİLAH SESLERİ ARTTI, GÜNLÜK YAŞAM ZORLAŞTI

TIKLAYIN - CİZRE'DE YARALANDI, HASTANEYE ULAŞAMAYINCA BACAĞI KESİLDİ

Telif hakkı FUAT YASAR

Heyetin geçişine izin verilmeyince bölgede bir konuşma yapan Selahattin Demirtaş, "Biz Cizre’de tek bir yurttaş, polis, askerin yaşamını kaybetmesini istemeyiz" dedi. Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hükümetin umurunda olmayabilir, düşük başbakanın umurunda değil, zaten gözden çıkarmışlar. Onların sadece bir rakamı var, o da 400. Başka bir rakam yok akıllarında. İnşallah o 400'ü rüyalarında da göremeyecekler ama olan bu çatışmalarda yitiren insanlarımıza oluyor."

Sözlerine "Onlar savaş dedikçe biz barış diyeceğiz. Cizre’ye yürüyerek gidiyoruz” diyerek devam eden Demirtaş'ın açıklamalarının ardından heyet yürüyerek ilçeye ilerlemeye başladı.

'2 bakan ve 80 milletvekiline engel oldular'

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan da engelleme için "Asker, polis araçlarımızın önünü kesti izin vermediler, biz de yürümeye başladık. Memleketin ortasında iki bakan, bir parti eş başkanı, 80 milletvekiline engel oldular, gidişlerine izin vermediler. Bu durum için daha ne diyeyim, gidiyoruz, bakalım nereye kadar?" diyerek sitem etti.

Gazeteci Fuat Yaşar ise askerin yürüyüşe engel olmak istediğini ancak heyetin dağınık bir şekilde ana yolun dışında yürüyüşe geçmesi nedeniyle Cizre’ye doğru yola çıkan grubun önünü kesemediğini aktardı.

Demirtaş, Cizre'ye doğru yola çıkmadan önce Diyarbakır'da yaptığı açıklamada ilçedeki sokağa çıkma yasağını eleştirmiş ve "Cizre’de sokağa çıkma yasağı kaldırılmıyor. Sıkıyönetimde en vicdansız hükümet bile 1-2 saat zaman tanır. 6 gündür kesintisiz sokağa çıkma yasağı var. Cizre halkı direndiği için bunu yaşıyor" demişti.

İlgili haberler