Yüksekova'da sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Telif hakkı AFP

Hakkari Valiliği, Yüksekova ilçesinde dün akşam saatlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının sabah 07.00 itibarıyla kaldırıldığını açıkladı.

Valilik açıklamasında "Yüksekova ilçemizde yapılan çalışmalar sonucunda huzur ve asayiş ortamının tekrar sağlanması üzerine 11 Eylül 2015 Cuma günü saat 07.00’den itibaren sokağa çıkma ve ilçe merkezine giriş çıkış yasağı kaldırılmış olup, vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı konusunda göstermiş oldukları duyarlılıktan dolayı teşekkür ederiz" dendi.

BBC Türkçe’nin konuştuğu gazeteci Erkan Çapraz da, gece daha önce hendeklerin kazıldığı Orman ve Cumhuriyet mahallelerinde zırhlı araçlarla operasyon yapıldığını söyledi.

Operasyon sırasında çatışma yaşanmadığını ancak kısa bir süreliğine mahalleden silah seslerinin geldiğini belirten Çapraz, yaralı veya ölü olmadığını belirtti.

'3G kesilince halk gıda depolamaya başladı'

Dün akşam sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinden önce cep telefonlarıyla internete erişimin kesilmesi nedeniyle halkın tedbir almaya başladığını söyleyen Çapraz, “Bunun üzerine herkes marketlere koştu ve erzak depoladı” dedi.

Çapraz, hem daha önce uygulanan 2 günlük sokağa çıkma yasağı nedeniyle hem de Cizre'de bugün sekizinci gününe giren sokağa çıkma yasağının sivil halkın yaşamındaki olumsuz etkileri nedeniyle Yüksekova'daki halkın da tedirgin olduğunu söylüyor.

Hakkari Valiliği 26 Ağustos'ta da 'artan terör olaylarını' gerekçe göstererek sokağa çıkma yasağı ilan etmiş, o yasak 2 gün yürürlükte kalmıştı.