Göçmenlere tekme atan kameraman: Kalpsiz bir ırkçı değilim

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Macaristan'da polisten kaçan mültecilere göçmenlere tekme atarken ve çelme takarken görüntülenen kameraman özür diledi.

Hakkında cezai soruşturma açılan Petra László, "Birden kendimi kaybettim" dedi.

İngiltere'de yayınlanan Guardian gazetesinin haberine göre, Sırbistan sınırına yakın Roszke kentinde Salı günü iki çocuğa tekme atan ve kucağında çocuğuyla koşan bir babaya çelme takan László, "kalpsiz bir ırkçı olmadığını" söyledi.

Macaristan'da yayın yapan sağ görüşlü Magyar Nemzet gazetesine bir mektup gönderen László, üç gündür şokta olduğunu, yaptıklarına inanamadığını belirtti.

Mektupta şu ifadeler yer aldı:

"Kameramla görüntü çekiyordum. Yüzlerce göçmen birden polis kordonunu aştı. Biri hızla bana doğru gelince korktum. Birden kendimi kaybettim. Saldırıya uğradığımı düşündüm. Kendimi korumak zorundaydım. İnsanlar panik içinde olduğunda, iyi kararlar almak zordur.

"Ben kalpsiz, ırkçı, çocuk tekmeleyen bir kameraman değilim. Bana karşı başlatılan siyasi cadı avını, karalama kampanyasını, ölüm tehditlerini hak etmiyorum.

"Ben sadece küçük çocukları olan ve kötü bir karar almış olan işsiz bir kadınım. Tüm samimiyetimle özür dilerim."

Telif hakkı Reuters

Alman RTL televizyonunun muhabiri Stephen Richter, Macar kameramanı mülteciler ile göçmenlere tekme atarken ve çelme takarken görüntülemiş ve bu görüntüleri Twitter hesabında yayımlamıştı.

İşten çıkarılmıştı

Petra László, aşırı sağ çizgideki Jobbik Partisi'ne (Daha İyi Macaristan Hareketi) yakınlığıyla bilinen N1TV kanalı için çalışıyordu.

Kameraman olay sonrası işten çıkarılmıştı.

Kanal yetkilileri de László'nun hareketinin "kabul edilemez" olduğunu söylemişlerdi.

Öte yandan Macaristan-Sırbistan sınırındaki Roszke Geçici Göçmen Toplama Merkezi'nde çekilen görüntüler de tepki yaratıyor.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Görüntülerde yetkililerin insanlara ekmeği ve diğer gıda malzemelerini fırlatarak dağıttığı ve izdiham yaşandığı görülüyor.