Mülteciler Almanya'ya yeni yollar arıyor

Telif hakkı Getty

Yüzlerce mülteci geceyi kapatılan Macaristan-Sırbistan sınırında geçirirken, mültecilerin birçoğu Kuzey Avrupa'ya doğru yeni rotalar bulmak üzere yola çıktı.

Sırp medyası mültecileri taşıyan otobüslerin Hırvatistan'a doğru yönlendirildiğini ve mültecilerin buradan sonra Slovenya, Avusturya ve sonunda Almanya'ya ulaşmayı planladığını duyurdu.

Romanya üzerinden yeni bir rota oluşabileceğini söyleyenler de var.

Macaristan-Sırbistan sınırında mahsur kalan yüzlerce mülteci geceyi açıkta ya da çadırlarda geçirdi.

Bir gün önce Macaristan'da uygulamaya konan yeni yasalar nedeniyle onbinlerce mültecinin kullandığı bir demiryolu geçişi kapatıldı.

Avusturya sınır kontrollerine başladı

Avusturya da gece yarısı itibariyle sınır denetimlerine başlayan son Avrupa ülkesi oldu. Kontrollerin şimdilik Macaristan sınırında başladığı ancak genişletilebileceği belirtildi.

Ancak Avusturya zulümden kaçan hiç kimsenin Macaristan'a geri gönderilmeyeceğini de bildirdi.

Telif hakkı Getty

Avusturya polisi Viyana'daki iki tren istasyonunun mültecilerle dolup taştığını, Salzburg'daki istasyonunu da kapatmak zorunda kalabileceklerini söyledi.

Avusturya Kamu Güvenliği Genel Direktörü Konrad Kogler "Macaristan'ın önlemleri etkin olursa başka, yeni rotalarla uğraşmak zorunda kalacağımızı bekliyoruz" dedi.

Bazı mülteciler de yeni rotalar deneyeceklerini doğruladı. Makedonya'da Reuters Haber Ajansı'na konuşan Suriyeli Mülteci Emad "Belki Hırvatistan, Slovenya, Viyana ve Almanya'yı deneriz. İyi bir plan mı bilmiyorum ama denemek zorundayız" dedi.

Hırvatistan'ın şimdiden böyle bir senaryoya hazırlandığı ve doğu sınırına binlerce polis gönderdiği belirtiliyor.