Kayseri'de 'Paralel yapı' operasyonu: Memduh Boydak gözaltında

Telif hakkı hurriyet.com.tr
Image caption Boydak Holding CEO'su Memduh Boydak gözaltına alınan isimler arasında.

Emniyet birimleri Kayseri'de 'Paralel devlet yapılanması' soruşturması kapsamında operasyon düzenledi ve aralarında Boydak Holding CEO'su Memduh Boydak'ın da bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı toplam 11 kişi için gözaltı kararı bulunduğunu, ancak 4 kişinin bulunamadığını aktarıyor.

Gözaltına alınanlardan Memduh Boydak, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu üyeliği de yapıyor.

Gözaltına alınan kişiler sağlık kontrollerinin tamamlanmasının ardından Kayseri Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

'Operasyon Holding'e yönelik değil'

Telif hakkı BOYDAK HOLDING
Image caption Mobilya markası İstikbal, Boydak Holding bünyesinde.

Hürriyet gazetesine bilgi veren Memduh Boydak'In avukatı "Boydak Holding'e yönelik bir operasyon bir baskın yok. Sadece Memduh Bey'in ifadesine başvurulacak. Durum bundan ibaret" dedi.

Boydak Holding bünyesinde aralarında İstikbal, Bellona, Hes Kablo'nun da bulunduğu toplam 41 şirket var. Bu şirketlerin 7'si Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alıyor.

Yaklaşık 14 bin çalışanı bulunan Boydak Holding, 2014 yılında 6,5 milyar TL ciroya ulaşmıştı. Holding bu yıl ise 7,2 milyar TL'lik ciroyu hedefliyor.

TÜSİAD'dan tepki: Bu gidiş son bulmalı

TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği) bir açıklama yayımlayarak operasyona tepk gösterdi.

Açıklamada Memduh Boydak'ın TÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi olduğu hatırlatıldı:

"Yönetim Kurulu üyemiz Sayın Memduh Boydak’ın bu sabah gözaltına alındığı haberi karşısında Yönetim Kurulumuz derin bir üzüntü ve kaygı duymaktadır. Memduh Boydak iş dünyasının itibarlı, saygın ve değerli bir mensubudur, Memduh Boydak’ı, hakkındaki soruşturmadan aklanarak, bir an önce aramızda görmeyi umut ediyoruz.

"Bu üzücü olay vesilesiyle, iş dünyasını ağır ithamlarla sürekli tedirgin eden kasvetli atmosfere dikkat çekmek ve bu gidişin son bulması gerektiğinin altını çizmek istiyoruz. Hukuk devletinde iş dünyası dâhil hiçbir kurum ve kişi yasal her hangi denetim ve soruşturmadan muaf değildir ve hesap verebilir olmalıdır. Bununla birlikte, tüm vatandaşlarımız için her zaman dile getirdiğimiz gibi iş dünyası için de adil yargılanma hakkı, itibarın ve kişilik haklarının zedelenmemesi gereği ve ceza soruşturması süreçlerinin süratle sonlandırılması ihtiyacı esastır."

İlgili haberler