Macar polisinden göçmenlere göz yaşartıcı gazla müdahale

Telif hakkı AP

Macaristan polisi, kapalı olan Sırbistan sınırını geçmek için kapıları kıran göçmenlere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etti.

Yüzlerce göçmen, Macaristan'ın Sırbistan sınırındaki Roszke kentindeki geçiş noktasına akın etti. Polis, sınırın Macaristan tarafında göçmenlerin geçişine engel olmak istedi.

TIKLAYIN: HIRVATİSTAN'DAN GEÇİŞ İZNİ

Sınırlarını kapatan Macaristan'da yeni yürürlüğe giren yasaya göre göçmenlerin geçişi yasadışı veya dikenli tel örgülere zarar verilmesi yasadışı sayılıyor.

Televizyonlara yansıyan görüntülerde bölgeden alevler yükseldiği, polis araçları ve ambülansların sınırın Sırbistan tarafına gittiği görülüyor.

AP haber ajansının aktardığına göre yaralanan bazı göçmenler ambülansta tedavi gördü.

Macaristan Başbakanı güvenlik danışmanı Gyorgy Bakondi, çitlerin üzerinden fırlatılan iki çocuğun yaralandığını ve tedavi için hastaneye kaldırıldıklarını söyledi.

Bakondi, çıkan olaylarda 20 polisin de yaralandığını belirtti ve yaralanan diğer göçmenler hakkında bilgi vermedi.

Telif hakkı Getty

Reuters haber ajansının aktardığına göre Bakondi, "Kesinlikle çitleri kuracak ve güçlendireceğiz. Macaristan'ın güvenliği tüm yasal yollardan sağlayacağız" diye konuştu.

BBC Muhabiri James Reynolds Sırbistan-Macaristan sınırından bildiriyor:

"Çatışma kaçınılmazdı. bir grup göçmen ve mültevi öğleden sonra sıcağından bir saatten fazla sınır kapısında Macar polisinin olduğu şeride bir metreye yakın mesafede bekledi. Polisin arkasında tazyikli suyla müdahale aracı bekliyordu. Grup 'Kapıyı açın, kapıyı açın' diye bağırdı. Varlıklarının Macar polisini kapıyı yeniden açmaya ikna edeceğini umuyorlardı. Fakat polis adım atmadı. Bazıları polis şeridine boş su şişeleri fırlattı. Dakikalar sonra da polis göz yaşartıcı gaz sıktı. Kalabalık geriye doğru kaçtı, çadırların üstüne doğru düştü."

"Ben de kalabalıkla geriye kaçtım, göz yaşartıcı gazdan etkilendim. Bazı mülteciler bana elinde bebeğini taşıyan babayı gösteredi, her ikisi de gazdan etkilenmişti. Kalabalıktan uzaktaki bölge sakindi. Aileler çadırlarının yanında yerde oturuyordu. Arkadan Macar polisinin tazyikli su sıktığını gördük. Su, gök kuşağı yaratmıştı. Diğer yandan gençler polise bir şeyler fırlatmaya devam ediyordu."

'İnsanlık dışı'

Telif hakkı epa

AP'ye konuşan Iraklı Amir Hassan, "Savaşlardan, şiddetten kaçtık, Avrupa'da böyle vahşet, insanlık dışı muamele beklemiyorduk" dedi.

Reuters haber ajansı da, Macaristan Dışişleri Bakanı'nın Sırbistan'a, 'polise saldıran göçmenlere müdahale etmesi talebinde bulunduğunu' aktardı.

Göçmenlerden bazıları polise plastik su şişeleri arttı. Roszke, on binlerce göçmen tarafından Avrupa Schengen Bölgesi'ne geçiş kapısı olarak görülüyor.

Hırvatistan hükümeti de Avrupa'daki yolculuklarını istedikleri ülkede tamamlamak isteyen göçmenlere geçiş izni vereceğini açıkladı.

Hırvatistan, Slovenya ve Avusturya üzerinden alternatif bir güzergâh olarak belirmişti.

Sırbistan'dan Hırvatistan'a 150'den fazla göçmen geçtiği bildirildi.

İlgili haberler