Burkina Faso'da ordu yeniden yönetime el koydu

Telif hakkı AFP

Batı Afrika ülkesi Burkina Faso'da ordu yönetime el koyarak, meclisi feshetti ve cumhurbaşkanını tutukladı. Ülkede birkaç hafta sonra genel seçimler yapılacaktı.

Darbe bugün televizyon ve radyo kanallarından askeri üniformalı bir yarbay tarafından duyuruldu.

Açıklamada geçici hükümetin feshedildiği ve ordunun yönetime el koyduğu belirtildi.

Dün de geçici cumhurbaşkanı ile geçici başbakan, orduya bağlı elit cumhurbaşkanlığı güvenlik birimlerince gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Saatler sonra da askeri general ve eski cumhurbaşkanının yardımcısı Gilbert Diendere'nin ülkeyi yönettiği açıklandı.

Telif hakkı AFP
Image caption Burkina Faso'nun yönetimine el koyan General Gilbert Diendere

Darbeyi başlatan söz konusu güvenlik birimi daha önce de kamuoyuna "Geçici hükümetle uyuşmadıklarını" söylemişti. Grup kendisini "Demokrasi Hedefleyen Ulusal Konsey" olarak tanımlıyor.

Telif hakkı REUTERS
Image caption Dün cumhurbaşkanı ve başbakanın tutuklanmasının ardından bir grup, cumhurbaşkanlığı konutunun önünde eylem yaptı.

Geçen yıl Ekim ayında da 27 yıldır iktidarda olan Cumhurbaşkanı Blaise Compaore, görev süresini uzatma girişimlerine gösterilen kitlesel tepkiden sonra istifa etmişti.

Blaise Compaore iktidara 1987 yılında darbeyle gelmiş ve ardından kazandığı dört seçimde de şaibe olduğu öne sürülmüştü.

İstifanın ardından Genelkurmay Başkanı Honore Traore "anayasanın öngördüğü şekilde" iktidar boşluğu doğmaması için cumhurbaşkanlığı görevini üstlenerek, yönetime el koymuştu.

Traore'nin cumhurbaşkanlığı döneminde geçici hükümet kurulmuştu ve önümüzdeki birkaç hafta içinde genel seçimlerin yapılması bekleniyordu.

İlgili haberler