Macaristan: Hırvatistan ve Romanya sınırlarına da tel örgü çekebiliriz

Telif hakkı EPA

Macaristan Başbakanı Viktor Orban göçmenleri ülkelerinden uzak tutmak için gerekirse Hırvatistan ve Romanya sınırlarına da tel örgü çekeceklerini söyledi.

Viktor Orban Alman Die Welt gazetesine yaptığı açıklamada, "Biz bir hedef belirledik ve ona ulaştık" dedi.

Budapeşte yönetimi ülkeye göçmen akınını önlemek için güneydeki Sırbistan sınırına tel örgü çekmişti. Ayrıca ülkenin göçmen yasaları ağırlaştırılmış, Macaristan'a yasadışı yollardan girilmesi cezai suç kapsamına alınmıştı.

Viktor Orban, Macaristan'ın göçmenlere karşı tavrıyla uluslararası hukuku ihlal ettiğine yönelik eleştirileri ise reddetti.

Orban, BM'nin Mültecilerin Hukuki Statüsüne İlişkin 1951 Cenevre Sözleşmesi'nin kendilerine verdiği hakkı kullandıklarını belirtti.

Telif hakkı AP

Macaristan Başbakanı sözleşmenin sadece mültecilerin güvenliğinin sağlanmasını öngördüğünü, onlara kendilerini güvende hissedecekleri ülkeyi seçme hakkı vermediğini söyledi.

Hırvatistan ve Romanya'ya akın

Göçmenler Macaristan'ın sert tavrı yüzünden Hırvatistan ve Romanya üzerinden diğer Avrupa ülkelerine yönelmeye başlamıştı.

Hırvatistan hükümeti,Avrupa'daki yolculuklarını istedikleri ülkede tamamlamak isteyen göçmenlere geçiş izni vereceğini açıklamıştı.

TIKLAYIN: HIRVATİSTAN'DAN GÖÇMENLERE GEÇİŞ İZNİ

Macaristan'ın Sırbistan sınırını kapatmasının ardından otobüsler ve taksilerle Sırbistan'dan Hırvatistan'a giden göçmen sayısı arttı.

Telif hakkı AP

Sırbistan-Hırvatistan sınırındaki BBC muhabiri Lyse Doucet, Hırvat güvenlik görevlilerinin göçmenleri "Korkmayın" diyerek karşıladıklarını aktardı.

Bölgedeki BM ve Kızılhaç yetkilileri, göçmenlere başkent Zagreb'e götürülerek kayıt altına alınacakları yolunda güvence veriyor.

Hırvatistan'da sayıları giderek artan göçmenlerin Zagreb'e rahat gidebilmeleri için özel tren seferleri başlatıldı.

Slovenya Başbakanı Miro Cerar ise Avrupa göçmen sorununa ortak bir çözüm bulana dek, sınırlarında güvenlik önlemlerini artırdıklarını söyledi.

İlgili haberler