Yunanistan ve Bulgaristan Edirne'den göçmen akınına hazırlanıyor

Telif hakkı AFP

Türkiye'den Avrupa ülkelerine yürüyerek geçmeye çalışan ve Edirne'deki bekleyişleri devam eden göçmenler için hem Yunanistan'da hem de Bulgaristan'da hazırlıklar yapılıyor.

Yunanistan'da geçici hükümetin sözcüsü "Evros sınır kapısından (Pazarkule geçişinin Yunanistan tarafı) gelebilecek olan yeni bir göçmen akınına karşı hazırlıklarımızı yapıyoruz" dedi.

Bulgaristan ise göçmen akınına karşı Türkiye sınırını güçlendirmek için yaklaşık bin askeri bölgeye gönderiyor.

TIKLAYIN - TÜRKİYE GİTMEK İSTEYEN GÖÇMENLERİ NEDEN TUTUYOR?

TIKLAYIN - 'ÇOCUKLAR BOĞULMASIN DİYORSANIZ AÇIN YOLLARI'

Telif hakkı Reuters
Image caption Yunanistan sınırına yürüyen göçmenler geceleri kurdukları çadırlarda geçiriyor

Fransız AFP haber ajansına konuşan Bulgaristan İçişleri Bakanlığı yetkilisi Georgy Kostov, "Gelecek hafta içinde tüm Bulgaristan-Türkiye sınırı boyunca 1000'e yakın asker konuşlandırılması için adım adım planlara başladık" dedi.

Kostov, bu kararın gece yarısı 660 göçmenin sınırdan yasa dışı yollarla Bulgaristan'a geçmeye çalışması üzerine alındığını söyledi.

Telif hakkı AFP
Image caption Bulgaristan, Türkiye sınırına ilave askeri birlikler gönderecek.

Edirne girişinde bekleyiş devam ediyor

Büyük kısmı Suriye'deki iç savaştan kaçan ve Avrupa ülkelerinde iltica başvurusu yapmak isteyen göçmenler, deniz yoluyla Türkiye'den Yunan adalarına ulaşmaya çalışıyordu.

Ancak hafta başında sosyal medya ağı Facebook üzerinden organize olan binlerce göçmen, önce İstanbul'da Esenler otogarında toplanarak otobüsle Yunanistan sınırına gitmeye çalıştı, daha sonra ise bilet bulamnayan çok sayıda göçmen sınıra yürüyerek gitmeye başladı.

Göçmenlerin Edirne girişindeki bekleyişi sürüyor.

Altın Şafak sokaklara çıktı

Yunanistan'ın radikal sağcı neo-Nazi Altın Şafak partisinin üyeleri ise Atina sokaklarında göçmen karşıtı gösteriler düzenledi.

"Yabancılar dışarı!" ve "Yunanistan Yunanlarındır" sloganları atan gruplar şehir merkezinde toplandı. Burada bir konuşma yapan Altın Şafak lideri Nikos Michaloliakos, "Yunanistan yabancılara kapıları açmayı bırakmalı ve bu insanları geldikleri yerlere göndermeli" dedi.

Seçim anketleri Altın Şafak partisinin Pazar günü yapılacak olan erken seçimlerde yüzde 6 oy oranına ulaşabileceğini gösteriyor.

İlgili haberler