CHP listesinde sürpriz yok

Telif hakkı REUTERS

CHP, 1 Kasım'daki genel seçimde yarışacak milletvekili adaylarının listesini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim etti. 7 Haziran'da milletvekili seçilen 131 kişiden 128’i yerlerini korudu.

CHP'nin aday listesi ile "parti içi demokrasiye saygı gösterdiği" ve "risk almadığı" şeklinde yorumlar yapıldı.

Ana muhalefet partisi listesinde bazı milletvekili adaylarının yerlerini değiştirdi.

Bu değişikliklerden biri, CHP’nin "kadınlar lehine değişiklik" diye nitelediği Sibel Özdemir ile geldi. 7 Haziran'da İstanbul 3. bölgede 10. sıradan aday olan ve seçilemeyen Sibel Özdemir 9. sıraya yükseltildi. CHP, 7 Haziran'da İstanbul 3. bölgede 9 milletvekili çıkarmıştı.

Bunun yanı sıra gazeteci Naci Sapan Diyarbakır 1. sıra adayı olurken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışman kadrosunda bulunan Fatih Gürsul Elazığ 1. sıra milletvekili adayı oldu.

CHP 7 Haziran'da bu iki ilden de milletvekili çıkarmamıştı.

TIKLAYIN - 'TUĞRUL TÜRKEŞ AKP'DEN ADAY'

TIKLAYIN - MHP'DE MERAL AKŞENER SÜRPRİZİ

Ercan Karakaş: Aday olmadım

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, medyadaki "listeden çıkarıldığı" yönündeki haberlere karşı açıklama yaptı ve adaylık başvurusu yapmadığını söyledi. Karakaş 7 Haziran'da İstanbul 2. bölgede seçilemeyeceği bir yerde, 20. sırada bulunuyordu.

Geçmişte Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanlığı yapan Ali Balkız, Ankara'da 8. sıradan aday gösterildi. Ancak CHP Ankara’da 7 Haziran'da bir bölgede en fazla 7 milletvekili çıkarmıştı.

'Parti içi demokrasiye müdahale edilmedi'

CHP’nin milletvekili aday listesini BBC Türkçe’ye değerlendiren ve partiyi yakından takip eden akademisyenlerden Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden Prof. Dr. Tanju Tosun, parti içi demokrasiye saygının korunduğuna dikkat çekti.

Telif hakkı n

Tanju Tosun, "Her şeyden önce partideki demokratik iç işleyişe müdahale etmemiş görünüyor. 7 Haziran öncesi yapılan önseçimin sonucunun tamamen neredeyse 1 Kasım listelerine yansıması, parti içi demokratik saygının yansımasını gösteriyor" diyor.

Tosun aynı zamanda, aday değişikliği yapılan illerde milletvekili kazanılmasına odaklanıldığını söyledi ve bu iller arasında, Tunceli, Kahramanmaraş, Gaziantep, Van, Tokat ve Diyarbakır'ı saydı.

Tanju Tosun'a göre, kamuoyunda çok tartışılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özçelik’in aday gösterilmemesinin nedeni Özçelik’in 7 Haziran seçimlerinde sonra kapalı bir toplantıda "HDP’ye oy verdik" demesi.

'Biraz daha cesur olunabilirdi'

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Prof. Dr. Yüksel Taşkın ise CHP’nin aday değişikliğine gittiği illerle ilgili aynı fikirde değil.

Yüksel Taşkın, tam tersine, CHP’nin kıl payı kazanabileceği veya kaybedebileceği illerde yapılan değişikliklerde risk almadığını söyledi:

"Oralara ya ciddi bir sosyolojik analizle adaylar konulabilirdi ya da şimdiki tercihte bulunulabilirdi. Ancak bu risk içeriyordu. Bu risk, ön seçimle gelen veya genel merkezle gelen adaya zayıf ve bu adaya takviye yapıyoruz dediğiniz zaman örgütün fazlaca rencide etme ihtimali olarak tanımlanabilir. Sonuçta, yüzde 85’e yakın ön seçime değerlendirildi. Onların hukuku dikkate alındı. Bence biraz daha cesur olunabilirdi."

Telif hakkı n

550 adayın 447’si üniversite mezunu

CHP’nin milletvekili aday listesinin 425’i erkek, 125’i ise kadın adaylardan oluşuyor. 14 seçim bölgesinde kadınlar liste başı.

550 adayın 447’si ise üniversite mezunu.

CHP, 7 Haziran’da yapılan seçimler öncesi adayların önemli bir çoğunluğunu teşkilat içinde yaptığı ön seçim ile belirlemişti. Adayların bir kısmı ise kontenjan ve genel merkezin yoklamasıyla listelerde yerini almıştı.

Parti 7 Haziran'da yaklaşık yüzde 25 oy alarak 131 milletvekili çıkarmıştı. Bu sayı 2011'de 135’ti.

İlgili haberler