'Cizre'de hendekler de, sokağa çıkma yasağı da yanlıştı'

Telif hakkı Hatice Kamer

Diyarbakır Barosu, TBMM ve BM'nin Şırnak'ın Cizre ilçesinde yaşanan olayları araştırmasını istedi.

Cizre'de 8 gün süren sokağa çıkma yasağının hukuksal dayanağı olmadığını belirten Baro Başkanı Tahir Elçi, sivil alanlara barikat koyup hendek kazmanın da aynı şekilde hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Baronun 52 sayfalık Cizre raporunu açıklayan Elçi, ilçede 5-12 Eylül tarihlerinde 20 sivilin hayatını kaybettiğini, 25 polisin de yaralandığını belirtti.

Cizre'de hayatını kaybedenlerin ilçe nüfusuna kayıtlı olduğunu belirten Elçi, "Bu durum, resmi ağızların söylediği 'Silahlı militan vardı' açıklamasını temellendirmiyor" dedi.

TIKLAYIN: CİZRE'DE HENDEKLERE NASIL BAKILIYOR

TIKLAYIN: 'O GECE KIZIMIN CESEDİNİ KOYNUMA ALARAK UYUDUM'

TIKLAYIN: CİZRE'DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ALTINDA YAŞAM

TIKLAYIN: HDP'Lİ VEKİL: CİZRE'DE VURULAN 2 SİVİLİN CENAZELERİNİ TAŞIDIM

TIKLAYIN: 'CİZRE'DE BEBEĞİ KUCAĞINDA ANNE VURULDU'

Telif hakkı DIHA

Elçi'nin yaptığı açıklamaya göre ölümlere panzerlerden açılan ateş, yüksek yerlere konumlanan timlerin açtığı ateş ve sokak aralarına doğru ateş açan polis araçları neden oldu.

Silahlı grupların hendeklere koyduğu mayınların patlaması sonucu da ölenler oldu.

Diyarbakır Barosu Başkanı, Cizre'de 8 gün devam eden sokağa çıkma yasağının hukuksal dayanağı olmadığını söyledi:

"Anayasa, bir valiye önleyici kolluk çerçevesinde bütün yurttaşların anayasal haklarını çiğneyecek biçimde askeri bir operasyon yetkisi vermiyor. Cizre'de yaşam hakkından tutun, seyahat, güvenlik, iletişim, konut, tedavi hakları ihlal edilmiştir."

Telif hakkı AFP

Tahir Elçi açıklamasında sivil alanlara barikat koyup hendek kazmanın ve sivil alanlara yönelik ağır silahların kullanımının da aynı şekilde insancıl hukuka, çatışma hukukuna, Cenevre Anlaşması'na aykırı olduğunu belirtti. Elçi, silahlı örgütten bu hukuğa uymasını beklediklerini kaydetti.

Baro Başkanı bununla birlikte, kazılan kendekler ile ilgili olarak şu yorumu da yaptı:

"Türkiye’nin batısı bunu anlamayabilir ancak Cizre halkı hendeklerin kaldırılması halinde güvenlik görevlilerinin sokaklara ve evlere girerek suçlu olduğunu düşündükleri kişileri gelişigüzel alabilecekleri kaygısı taşıyor. İnsanlar 90’lardaki hikayelere benzer şeylerin meydana gelmesinden korkuyor."

'Şırnak Valisi'ni doğrulayacak belge yok'

Şırnak Valisi Ali İhsan Su Perşembe günü yaptığı açıklamada, "Terör örgütünün kayıp sayısı 40-42" demişti.

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ise Vali'nin açıklamasını doğrulayacak otopsi ya da defin ruhsatı gibi belgelere ulaşamadıklarını, kendilerine belge verilmediğini söyledi.

Elçi, Şırnak Valisinin sokağa çıkma yasağının süresi ve uygulamasında sorumlu olduğunu, bu tedbirlerin uygulanması sırasında ağır silahların kullanıldığını ve bunun sivillerin yaşamına mal olduğunu kaydetti. Valinin görevden alınması için İçişleri Bakanlığına çağrı yaptıklarını belirtti.

Baro Başkanı, "Devlet ve toplumdan harekete geçmelerini bekliyoruz. Cizre'de keyfi bir şekilde ağır silahların kullanıldığı iddiası ve tespiti var. Türkiye’nin taraf olduğu BM’nin ilgili yetkililerini buraya davet ediyoruz. İlgili birimleri gelip keyfi yargısız infazları incelemek üzere rapor hazırlamaları için davet ettik. Ayrıca Cizre meselesine Meclis'in de el atması gerekiyor" dedi.

İlgili haberler