Polis Edirne'ye yürüyen mültecileri TEM otoyolunda durdurdu

Telif hakkı DHA

İstanbul Otogarı'ndan yola çıkarak Edirne'ye, oradan da Yunanistan'a yürümeye çalışan mülteci ve göçmenlerin yolu TEM otoyolu üzerinde polis tarafından kesildi.

Avcılar ilçesinde yolları kesilen ve büyük kısmı Suriyeli sığınmacılardan oluşan grup, otoyol kenarındaki alanda ellerini enselerinde bağlayarak oturma eylemi yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve milletvekili Mustafa Balbay da göçmenlere destek için Avcılar'a gitti ve emniyet yetkilileriyle görüştü.

TIKLAYIN - TÜRKİYE GİTMEK İSTEYEN GÖÇMENLERİ NEDEN TUTUYOR?

Tanrıkulu gazetecilere "Bunlara yol gösteren, barınma imkanı sağlayan eğitim, sağlık imkanı sağlayan kimse yok Türkiye'de. Bir umutla Avrupa'ya gitmek istiyorlar" dedi.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Suriyelilerin Türkiye'yi terk etmek istemesinden hükümeti sorumlu tutan Tanrıkulu, "Bu soruna Türkiye ölçeğinde değil de Avrupa ölçeğinde bir çözüm bulunması lazım" dedi.

Balbay ise "Çağın en büyük insanlık dramlarından biriyle karşı karşıyayız. Edirne'ye gideceklerini söylüyorlar. Ne kadar uzaklıkta olduğunu, kaç saatte varacaklarını bilmiyorlar. Allah bilir diyorlar. Bunların yolculuğu umuda yolculuk değil, meçhule yolculuk" dedi.

Polis ekipleri sayıları 100'ü aşan ve aralarında çocukların da bulunduğu göçmen grubunu çembere almış durumda.

Davutoğlu: Her türlü imkanı seferber edeceğiz

Telif hakkı DHA

İstanbul Otogarı'nda bekleyen ve büyük kısmı Suriyeli sığınmacılardan oluşan göçmenler, dün gece geç saatlerde Avrupa'ya geçebilmek için Edirne'ye doğru yürüyüşe geçmişti.

Cumartesi günü Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların temsilcilerini kabul etmiş ve İstanbul Esenler Otogarı'ndaki oturma eyleminin bitirilmesini istemişti.

TIKLAYIN - EDİRNE'DEKİ SIĞINMACILAR GECEYİ GÜREŞ MEYDANINDA GEÇİRDİ

Davutoğlu "Sizden ricam, bu eylemle dünyaya sesinizi duyurdunuz, artık normal hayata dönmeniz, Pazartesi akşamına kadar eylemi sonlandırmanız. Bayramda sizi gitmek istediğiniz şehir ve kamplarda misafir etmek için her türlü imkanı seferber edeceğiz. Biz Suriyelilerin Ege Denizi'nde ya da yollarda ölmesini istemiyoruz" dedi.

Davutoğlu'yla görüşmenin ardından Suriyeli sığınmacıların otogardaki eylemi bitirme kararı aldığı ifade edilmişti.

Ege Denizi'ni aşarak Yunan adalarına ulaşmaya çalışan göçmenlerin tekne ve botların batması sonucu hayatını kaybetmesi, çok sayıda kişinin sınırı karadan geçmeye çalışmasına nden oldu.

Sosyal medya aracılığıyla organize olarak İstanbul'da toplanan göçmenler, önce otobüslerle, daha sonra ise yürüyerek Edirne'ye ve oradan da Yunanistan sınırına ilerlemeye başladılar.

Edirne'de büyük kısmı Suriyeli sığınmacılardan oluşan binlerce göçmenin bekleyişi devam ediyor.

İlgili haberler