IŞİD'i terk edenler neler anlatıyor?

Telif hakkı IS

Uluslararası Radikalleşme ve Siyasi Şiddet Araştırmaları Merkezi (ICSR), IŞİD militanlarının örgütten ayrılma gerekçelerini incelediği bir rapor yayımladı.

Raporda, 17 ülkeden IŞİD'e katılan fakat daha sonra örgütten ayrılan 58 kişiyle yapılan görüşmeler yer alıyor.

Görüşmelerin ardından militanların örgütü terk etme gerekçeleri dört maddede listeleniyor:

1) Diğer Sünni muhaliflerle girişilen çatışmalar

Araştırmada konuşulan eski militanların en sık dile getirdikleri kaygı bu olmuş.

Firari militanlar Esad rejimini yıkmanın IŞİD'in öncelikleri arasında yer almadığı izlenimi edindiklerini, bunun yerine diğer isyancılarla kavgaların ve liderlerin "casuslar", "hainler" gibi saplantılarının ön plana çıktığını anlatmış.

2) Örgütün acımasızlığı

Eski militanların bir başka şikayeti de örgütün katliamları ve masum sivillerin de öldürülmesi.

Rehinelerin rastgele öldürülmesi, köylülere sistematik kötü muamele ve savaşçıların kendi komutanlarınca öldürülmesi, eleştirilen noktalardan.

ICSR araştırmacıları, konuştukları kişilerin yalnızca Sünnilere uygulanan şiddetten rahatsız olduğunu, azınlıklara yapılanları meşru gördüğünü de vurguluyor.

3) Örgüt içi yolsuzluklar

Konuşulan kişiler yolsuzluğun sistematik bir sorun olduğuna inanmamakla birlikte, bazı komutan ve "emirlerin" davranışlarını onaylamadıklarını söylemiş.

Eski militanlardan Suriyeli olanlar, yabancılara tanınan ayrıcalıklardan rahatsız olduklarını anlatmış.

Hindistan'dan gelen bir militan da derisinin rengi yüzünden tuvalet temizliği yaptırıldığını söyleyerek "Böyle cihat olmaz." demiş.

4) IŞİD bölgesinde yaşamın zorlukları

Bazı eski militanlar, IŞİD rejiminde yaşam deneyiminden hayal kırıklığına uğradıklarını söylemiş.

Raporda "Bu görüşü ifade edenler genelde gruba 'bencilce' sebeplerle katılanlardı. Lüks tüketim ve lüks araba vaatlerini yerine getirilmeyeceğini kısa zamanda anladılar." deniyor.

Raporun yazarları, hükümetlere "IŞİD'den ayrılanların değerini bilme ve konuşmalarını kolaylaştırma" çağrısı yapıyor:

"Onların sadece varlığı bile, örgütün sunmaya çalıştığı birlik ve kararlılık imajını tuzla buz ediyor. Anlattıkları, örgütün çelişkilerini ve ikiyüzlülüğünü ortaya koyuyor. Ayrılmak isteyen başkalarına örnek olabilirler, örgüte katılmak isteyenleri caydırmaya yardımcı olabilirler." deniyor.