HDP'li bakanlar hükümetten istifa etti

Telif hakkı hurriyet.com.tr

HDP'li iki bakanın istifasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AKP ile HDP'nin koalisyon hükümeti kurmadığını hatırlatarak "Bugün Türkiye'de bir koalisyon hükümeti bozulmuş değil" şeklinde konuştu.

Kurtulmuş istifa eden bakanların basın açıklamalasını da eleştirerek "Ayrıldıktan sonra içeride konuşulmamış, siyasi dozu yüksek bir basın açıklaması yaptılar. Bu arkadaşlar bir yerlerden gelen talimatlarla bu basın açıklamasını yaptılar. Ortaya konulan fikirlerin içeridekilerle ilgisi olmadığını ifade etmek isteriz" dedi ve şöyle devam etti:

"Ayrıca bu basın açıklamasında hükümetimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız hakkında ortaya koymuş oldukları fikirlerin hiçbirini kabul etmek mümkün değildir. Bu sözlerin tamamını yakışıksız, eleştiri dozunun üstünde, yersiz bulduğumuzu ifade ediyoruz ve şiddetle kınıyoruz, şiddetle reddediyoruz."

Doğan ve Konca bugün istifa etti

Geçici seçim hükümetinin HDP'li üyeleri, Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan ve Avrupa Birliği (AB) Bakanı Ali Haydar Konca bugün Bakanlar Kurulu toplantısında istifa etti.

TIKLAYIN - Yeni bakanlar atandı

Kurtulmuş, istifa eden bakanların kendi iradeleriyle hükümette yer aldıklarını ve kendi iradeleriyle ayrıldıklarını söyledi.

Geçici seçim hükümetinin HDP'li üyeleri, Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan ve Avrupa Birliği (AB) Bakanı Ali Haydar Konca Bakanlar Kurulu toplantısında istifa etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, iki bakanın istifalarını kabul ettiği açıklandı.

Davutoğlu, Doğan ve Konca'nın kararları ile ilgili olarak, ''Hükümete katılmak kadar ayrılmak da kendi kararları'' dedi.

İstifa edenlerin yerine hükümete bağımsız bakanlar atanacak.

'Savaş ve darbe konsepti'

HDP Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyen Ali Haydar Konca, istifalarının gerekçelerini açıkladı.

Ali Haydar Konca, fiilen görevi yürütmedeki olumsuzluklar nedeniyle istifa ettiklerini söyledi.

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

Konca, "Çözüm masası tamamen devrilmiş, 90’lı yılları aşan ve sıkıyönetim dönemlerini aratan savaş konsepti maalesef devreye konmuştur. Ülkemiz ve halklarımız, polis asker gerilla genç çocuk ayrımı yapmaksızın, her gün onlarca yurttaşımızın yaşamın yitirdiği kanlı girdaba Saray ve AKP eliyle itilmiştir" dedi.

HDP Kocaeli Milletvekili, "Darbe konseptini; Lice, Silvan, Diyarbakır, Hakkari, Silopi, Cizre, Dersim başta olmak üzere tüm halklarımız ve dünya kamuoyu yakından görmüştür" diye konuştu.

Ali Haydar Konca, Bakanlar Kurulu'nda istifa gerekçelerini anlattıklarını, Başbakan Davutoğlu'nun ise kendilerine gerekçelerine katılmadığını söylediğini belirtti.

"Teşekkür ettik, ayrıldık. Karşılıklı tartışma kesinlikle olmadı" diyen Konca sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cizre'deki sıkıntıları, bakan olarak gördüğümüz muameleyi anlattık. Varto'da yaşananları, mezarlıkların bombalanmasını, oradan lanetleyen telefonlar aldığımızı açıkladık. Bu koşullarda seçim koşullarının mümkün olmadığını söyledik. Cizre olayında İçişleri Bakanlığı ve Valiliğin krizi yönetemediğini söyledim."

Başbakan Davutoğlu, geçici seçim hükümeti için HDP'den Levent Tüzel, Müslüm Doğan ve Ali Haydar Konca'ya bakanlık teklifinde bulunmuştu. Teklifi Levent Tüzel reddetmiş; Mülüm Doğan ve Ali Haydar Konca ise teklifi kabul etmişlerdi.

Bakan Topçu 'Azledilmeliler' demişti

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, sokağa çıkma yasağı uygulanırken HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve partili bazı milletvekilleriyle birlikte Cizre'ye girmek isteyen iki bakanın azledilmeleri gerektiğini söylemişti.

Telif hakkı GARO PAYLAN

Ali Haydar Konca ise daha önce yaptığı son açıklamada, HDP'nin Türkiye'nin aydınlık geleceği olduğunu söyleyerek, "HDP'nin şu veya bu komplolarla barajın altına itilmesi Türkiye'nin bölünmesini getirecektir" demişti.

İlgili haberler