'Suriye ordusu IŞİD'i Rus jetleriyle vuruyor'

Telif hakkı AFP
Image caption Rusya'nın Suriye'ye aralarında Sukhoi 30 uçağı dahil çok sayıda savaş jeti gönderdiği iddia ediliyor.

Suriye ordusunun Halep'in doğusundaki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) mevzilerini Rusya'dan yeni temin edilen savaş uçaklarıyla bombalamaya başladığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Esad karşıtı muhaliflere yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, bombardımanın amacının Kweiris hava üssünde ablukaya alınmış olan ordu birliklerine destek vermek olduğunu aktardı.

Suriye ordusunun operasyonlarında Rusya'dan temin edilen zırhlı araçları kullanmaya başladığına dair haberler daha önce gelmişti.

Ancak yeni nesil Rus savaş uçaklarıyla harekat gerçekleştirildiği ilk kez iddia ediliyor.

Gözlemevi'nin aktardıkları, bağımsız kaynaklar tarafından teyit edilmiş değil.

TIKLAYIN - RUSYA SURİYE'DE NE AMAÇLIYOR?

Ancak ABD'li yetkililer, Rusya'ya ait Sukhoi tipi savaş uçaklarının Lazkiye'ye ulaştığını söylemişlerdi.

Bugün Fransız La Figaro gazetesinde yer alan bir haberde de "10'dan fazla Sukhoi-24 tipi savaş uçağı, 4 Sukhoi-30 bombardıman uçağı ve çok sayıda keşif uçağı Lazkiye'ye ulaştırıldı. Moskova, Lazkiye'de 2 binden fazla askeri personeli barındırabilecek iki hava üssü oluşturuyor" iddiası yer alıyor.

Fransa: Rusya'nın Suriye stratejisi kaygı verici

Rusya'nın son aylarda Suriye'deki askeri faaliyetlerini artırması hem ABD'nin hem de Batılı ülkelerin tepkisini çekiyor.

Son olarak Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Suriye'de artan Rus askeri varlığının 'kaygı verici' olduğunu belirtti.

İngiliz mevkidaşı Michael Fallon ile Paris'te görüştükten sonra bir açıklama yapan Drian, "Rusya bu hareketlenmenin anlamını açıklamalı" dedi.

İngiltere Savunma Bakan Fallon ise, "Rusya zaten durumun hassas olduğu Suriye'de işleri daha da zorlaştırıyor" yorumunu yaptı.

Suriye'de diplomasi arayışı

Telif hakkı AFP
Image caption Almanya Başbakanı Angela Merkel Suriye görüşmelerine Beşar Esad'ın da katılması gerektiğini söyledi.

Beşar Esad'ı destekleyen Rusya'nın Suriye'deki askeri varlığı güçlenirken, uluslararası çevrelerden de çözüme dair yeni açıklamalar gelmeye başladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye'deki savaşın sona erdirilmesi için yapılan görüşmelere Devlet Başkanı Beşar Esad'ın da katılması gerektiğini söyledi.

Daha önce de Suriye'nin geleceğinde Esad'ın yerinin olmadığını savunan ABD'nin Dışişleri Bakanı John Kerry, Esad'ın gidiş tarihi konusunda 'esnek davranabileceklerini' ifade ederek,çözüm için görüşmelerin başlamasının ardından bu tarihin belirlenebileceğini kaydetmişti.

İlgili haberler