Papa Francesco'dan rock albümü

Telif hakkı AFP
Image caption Papa Francesco, geçen yıl ABD'de yayınlanan aylık müzik dergisi Rolling Stone'un kapağında yer almıştı.

Halka yakınlığı ve geniş kitlelerin coşkulu sevgisini kazanması nedeniyle zaman zaman "rock yıldızı Papa" yakıştırması yapılan Papa Francesco, içinde rock müziğinin de yer aldığı bir albüm çıkarıyor.

Vatikan'dan yapılan açıklamaya göre, "Wake Up!" (Uyan) isimli CD'de Papa'nın önemli konuşmalarından bazıları ve kilise müziği eserlerinin yanı sıra rock ve pop tarzında parçalar da yer alıyor.

Kasım ayında piyasaya çıkacak olan CD'nin iTunes üzerinden ön satışları başladı. Albüme adını veren "Wake Up! Go! Go! Forward!" isimli parça ise şimdiden dinlenebiliyor.

Telif hakkı VATIKAN
Image caption Papa'nın 'Uyan!' adlı albümünün kapağı.

Bu parçada, Papa'nın Güney Kore ziyareti sırasında gençlere seslendiği bir konuşmasından birkaç cümleye, rock müziği tınıları eşlik ediyor.

'Uyanın!'

İngilizce olarak "Uyanın! Uyanın!" diyen Papa gençleri baskılara, günah ve baştan çıkarmalara direnmeye çağırırken arka planda elektrogitar ve bateri sesleri duyuluyor.

Believe Digital müzik şirketinin yayınladığı CD'de, Papa'nın İngilizce, İtalyanca, İspanyolca ve Portekizce yaptığı konuşmalar yer alıyor. Bunların arasında, 13 Mart 2013'te Papa seçildiğinde yaptığı konuşma ve Haziran 2014'te İsrail ve Filistin liderleriyle birlikte Vatikan'da yaptığı barış duası da bulunuyor.

Albümün yapımcısı ve sanat yönetmeni Don Giulio Neroni, Rolling Stone dergisine verdiği mülakatta, Papa Francesco'nun "diyaloğa açıklık ve konukseverlik" özelliklerini yansıtmak istediğini belirtti ve "Bu yüzden Papa Francesco'nun sesi müzikle diyaloğa giriyor ve çağdaş müzik de (rock, pop, Latin gibi) Hristiyan geleneğindeki kutsal ilahilerle diyaloğa giriyor" dedi.

İlgili haberler