Irak, Suriye, İran ve Rusya IŞİD'e karşı Bağdat'ta koordinasyon merkezi kuracak

Telif hakkı Reuters
Image caption Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye'deki iç savaşın başlamasından bu yana Beşar Esad'ın en önemli destekçilerinden birisi konumunda.

Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı mücadelede dört ülke koordinasyon ve istihbarat alışverişini sağlamak üzere harekete geçti.

Rus Interfax haber ajansı, Rusya, Suriye, İran ve Irak'ın, Bağdat'ta kurulacak bir koordinasyon merkezi aracılığıyla IŞİD'e karşı mücadeleyi daha etkin hale getirmeyi amaçladığını yazdı.

Ajansa bilgi veren Rus askeri ve diplomatik kaynaklar, "Bağdat'a kurulacak merkezde söz konusu ülkelerin Genelkurmay Başkanlıklarından temsilciler bulunacak" dedi.

Bağdat'taki merkezin öncelikli amacının IŞİD'e dair elde edilen istihbaratın toplanıp ülkeler arasında paylaşılması, analiz edilmesi ve bu istihbarat doğrultusunda harekete geçilmesi olduğu ifade ediliyor.

Dört ülkenin oluşturduğu yeni işbirliği yapısı, yarın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Barack Obama arasında gerçekleşecek ikili görüşmede de gündeme gelecek.

Askeri temsilciler Bağdat'ta olacak

Interfax'a bilgi veren kaynaklar, ileri aşamalarda dört ülke arasındaki istihbarat koordinasyonunun operasyonlara dönüşebileceği de ifade ediliyor.

Fransız habner ajansı AFP'ye konuşan Irak Başbakanı Haydar El Abadi'nin sözcüsü Saad el-Hadisi ise "Dört ülke arasındaki koordinasyon sağlanacak. Her ülkenin askeri temsilcileri arasında istihbarat paylaşımı olacak" dedi.

Dün açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov, Bağdat'ta bir istihbarat koordinasyon merkezi kurulacağı iddialarını yalanlamıştı.

Ruhani: Eylem planı görüşülebilir

Telif hakkı MEHR

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için New York'ta bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Sur,ye'nin geleceğine yönelik olası eylem planını görüşmeye açık olduklarını söyledi.

ABD'de yayın yapan NPR radyosuna konuşan Ruhani, "Teröristleri etkisiz hale getirecek bir plan üzerinde anlaşıp birlikte hareket etmemiz gerek" dedi.

Rusya ile birlikte Beşar Esad'ın en önemli uluslararası destekçilerinden olan İran bugüne kadar Birleşmiş Milletler'de gündeme getirilen Suriye planlarına müdahil olmamıştı.

İlgili haberler