Obama: Suriye'de kontrollü geçiş süreci gerek

Telif hakkı AFP

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'de kontrollü bir geçiş süreci yaşanması gerektiğini söyledi.

Barack Obama, "Bunun için herkesle, buna Rusya ve İran da dahil, birlikte çalışmaya hazırız" dedi.

Obama New York'ta BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Ancak bunca kan döküldükten sonra kimse bizden savaş öncesindeki statükoya dönülmesini istemesin" diyerek Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görevini sürdüremeyeceğini söyledi.

Esad'ı "diktatör" olarak tanımlayan Obama, "Suriye'de iç savaşın nasıl çıktığını hatırlayalım. Esad rejimi barışçıl protestocuların üzerine ateş açılmasını emrini verdi" diye konuştu.

Obama, ABD'nin Suriye'de düzenlediği hava operasyonlarını ise şöyle izah etti:

"Bir diktatör halkından 10 binlerce kişiyi katlettiği zaman bu olay artık o ülkenin içişleri olmaktan çıkmıştır. Bu bütün dünyayı etkileyen bir olaydır. Aynı şekilde bir terörist grup insanların başını keserek öldürdüğü zaman o olay bir ülkenin iç güvenlik meselesi olmaktan çıkıp hepimizin meselesi haline gelir."

‘Soğuk Savaş'a geri dönemeyiz'

ABD Başkanı Obama, konuşmasının Rusya ile ilişkilere ayırdığı bölümünde ise “Eğer birlikte daha etkin biçimde çalışamazsak hepimiz bunun sonuçlarına hep birlikte katlanırız [...] Soğuk Savaş günlerine geri dönemeyiz” dedi.

Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımları da savunan Obama, bu yaptırımların Soğuk Savaş’a geri dönüş olmadığını, aksine modern uluslararası hukukun bir uygulaması olduğunu söyledi.

“Rusya'nın Kırım'ı ilhakına karşı sessiz kalamazdık" diyen Obama sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu olay Ukrayna’nın değil de herhangi bir ülkenin başına gelebilirdi. Bu nedenle yaptırımlar uygulandı. Bu uluslararası sistemin bir parçasıdır Soğuk Savaş’a geri dönüş değil.”

İlgili haberler