Afgan ordusu Kunduz'u Taliban'dan geri almak için operasyona başladı

Telif hakkı AFP

Pazartesi günü Taliban militanlarının büyük bir saldırı gerçekleştirerek ele geçirdiği Afganistan'ın Kunduz kentinde, Afgan güvenlik güçleri kapsamlı operasyon başlattı.

Kunduz Emniyet Müdürü BBC'ye verdiği bilgilerde güvenlik güçlerinin havalimanında toplanıp şehre girmeye başladığını belirtti.

Taliban saldırısı sonucu şehrin kuzeyindeki ordu ve polis güçleri, güneydeki havalimanına doğru geri çekilmek zorunda kalmış ve şehrin kontrolünü de Taliban'a bırakmışlardı.

Kunduz, ABD'nin 2001'de ülkeyi işgalinden bu yana Taliban'ın ele geçirdiği ilk eyalet başkenti.

BBC muhabiri Dawood Azami, Kunduz saldırısının Taliban'ın 14 yıldan bu yana gerçekleştirdiği en ciddi eylem olduğunu ifade ediyor ve Taliban için asıl zorluğun şehri ellerinde tutmak olduğunu vurguluyor.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, militanların havalimanına da saldıracağını söylese de, BBC'ye konuşan görgü tanıkları henüz bu yönde bir hareketliliğin olmadığını belirtiyor.

Hem stratejik, hem sembolik önemi var

Telif hakkı AFP
Image caption Taliban militanları dün 14 yıl aradan sonra ilk kez Afganistan'da bir eyalet başkentinde kontrolü ele geçirmişti.

Kunduz kenti hem sembolik hem de stratejik açıdan önemli olarak görülüyor. Afganistan'ın kuzeyinde bulunan şehir, önemli bir lojistik merkezi. Kent aynı zamanda da Taliban'ın kuzeydeki eski kalelerinden birisi.

Taliban, dün Kunduz kentine yüzlerce militanla saldırmış ve kentin kilit önemdeki bazı kesimlerini ele geçirmişti.

Dün sabah gündoğumundan önce üç yönden başlayan saldırılarda Taliban militanları bir hapishaneyi ele geçirip mahkumları serbest bırakmıştı.

TIKLAYIN: VİDEO- Taliban yüzlerce mahkumu serbest bıraktı

Salıverilen yaklaşık 500 mahkum arasında Taliban militanlarının da olduğu açıklandı.

Taliban kent merkezindeki bazı kamu binalarını da ele geçirmiş durumda. Görgü tanıkları kent merkezine Taliban bayrağının çekildiğini söylüyor.

İlgili haberler