Cotillard: Hollywood'da feminizme yer yok

Telif hakkı GETTY

Oscarlı ödüllü Fransız oyuncu Marion Cotillard, Hollywood'da feminizme yer olmadığını söyledi.

Marion Cotillard Porter dergisine verdiği röportajda, "Ben kendimi feminist olarak vasıflandırmıyorum" dedi.

Film sektörüne ve feminizme dair düşüncelerini paylaşan Cotillard, film çevirmenin toplumsal cinsiyetle bir alakası olmadığını belirtti.

Cotillard, "Cannes gibi bir festivalde 5 filmi erkek yönetmen, 5 filmi kadın yönetmen çeksin diyemezsiniz. Bu bana göre eşitlik değil ayrışma yaratıyor" dedi.

Bazı çevreler Cannes Film Festivali'nin 2012'den bu yana çeşitliliği teşvik etmekte yetersiz kaldığını, ana yarışma dallarındaki 22 filmin de erkek yönetmenlerin çektiği filmlerden oluştuğunu öne sürüyor.

'Farklı yaratılmışız'

Cotillard kadın hakları için mücadele verilmesi ancak bunun erkekle kadını birbirinden ayrıştırmardan yapılması gerektiğini savundu ve şunları söyledi:

"Zaten ayrışmış durumdayız çünkü farklı yaratılmışız. Bu farklılık da yaratıcılığı ve aşkı oluşturan enerjiyi sağlıyor. Bazen feminizm kelimesinde bile çok fazla ayrışma hissediliyor."

"Maaşlarda eşitlik konusunda ise, nasıl bir dağılım olduğu elbette cevaplanması gereken bir soru. Ama bence bu benim kişisel sorunum değil. Sevdiğim bir işi yapabildiğim ve birilerinin bunun için bana para ödemesinden dolayı çok minnettarım."

Telif hakkı AFP

Son dönemlerde Hollywood'da toplumsal cinsiyet eşitsizliği sıklıkla konuşulan konulardan biri.

ABD'de 2007-2014 yılları arasında piyasaya sürülen en çok izlenen 100 filmde ismi olan ya da konuşan kadın karakterlerin yüzde 30.2 oranında kaldığı belirtiliyor. Araştırmayı yapan Southern California Üniversitesi Geena Davis Enstitüsü, bu filmlerden yalnızca yüzde 1.9'unun kadınlar tarafındna yönetildiğini kaydediyor.

Patricia Arquette geçen yılki Oscar ödül töreninde bu konuya değinmiş; Meryl Streep, Emma Thompson ve Carey Mulligan da konuyla ilgili kadınlara destek veren açıklamalarda bulunmuştu.