Filistin bayrağı ilk kez BM'de göndere çekildi

Telif hakkı Reuters

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda ilk defa Filistin bayrağı göndere çekildi.

New York'taki BM Genel Kurulu'nda aybaşında yapılan oylamada, üye ülkelerin çoğunun 'evet' oyuyla kabul edilen tasarı uyarınca Vatikan bayrağıyla beraber Filistin bayrağının da diğer ülkelerin bayrağının arasında temsil edilmesi kararlaştırıldı.

BM, 2012 yılındaki oylamada da Filistin ve Vatikan'a 'üye olmayan gözlemci devlet' statü verilmesini kabul etti. Filistin'in tam üye devlet olması, 2011'de BM Güvenlik Konseyi'nin engeline takılmıştı.

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas, "Bu tarihi bir an. Her yerdeki halkıma sesleniyorum, Filistinlilerin bayrağını yükseklere çekin, çünkü bu bizim kimliğimizin sembolüdür. Bu bizim için övünç dolu bir gündür" diye konuştu.

Törene katılan Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, TRT'ye yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Çok duygulu bir andı. Bütün ülkeler nezdinde lobi yaptık ve büyük bir farkla kazandık. Bu mutluluğu aynı Mahmud Abbas gibi yaşıyorum. Bugün dalgalanan sadece Filistin bayrağı değil, insanlık onurunun bayrağıdır. Özgürlüğün, onurun bayrağıdır."

Mahmud Abbas, BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasında da Filistin'in devlet olması meselesinin hala çözülmemesini 'vicdansızlık' olarak tanımladı. Abbas, Filistin'in artık İsrail'in 'sürekli ihlal ettiğini' söylediği anlaşmalara da bağlı kalmak zorunda hissetmediğini belirtti.

Abbas, "İsrail yerleşimlere son vermeyi reddettikçe ve anlaşmaya uyumlu olarak Filistinli tutukluların dördüncü grubunu serbest bırakmadığı sürece" anlaşmaya bağlı kalmayacaklarını söyledi.