Rusya'dan Suriye'de ilk hava saldırısı

Telif hakkı AFP

Rusya, Suriye'de yönetim karşıtı silahlı gruplara yönelik hava saldırılarına başladı.

Saldırılar Humus ve Hama kentleri civarında, silahlı muhalif grupların kontrolündeki alanlara yönelik olarak gerçekleştirildi.

ABD, Rusya tarafından saldırıdan bir saat önce bilgilendirildiğini söyledi.

Rusya savunma bakanlığı hava saldırılarında IŞİD'i vurduklarını belirtti.

ABD ve Rus ordusu iletişime geçecek

Üst düzey diplomatlar Rusya ve ABD'nin askeri olarak Suriye konusunda görüşmeye başlayacağını söyledi.

Rusya ve ABD'nin Suriye konusundaki temel anlaşmazlığı sürmekle birlikte, taraflar Suriye'deki hava operasyonlarında birbirlerini vurmamak için askeri görüşmelere başlayacak.

Dün akşam görüşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, risklerin en aza indirilmesi adına orduların iletişim halinde olması için anlaştı. Orduların birbirleriyle gerektiği kadar bilgi paylaşarak aynı hava sahasında düzenledikleri operasyonlarda birbirlerini hedef alma tehlikesini azaltacakları belirtiliyor.

Görüşmenin ardından ikili birlikte basın açıklaması yaptı. Kerry, Rusya'nın IŞİD'e ve El Kaide ilişkili gruplara yönelik operasyonlarını "ancak Esad'a karşı Batı'nın desteklediği grupları hedef almadığı" ve "sivilleri öldürmediği" takdirde memnuniyetle karşıladıklarını söyledi; "Hedeflerin doğası, çeşidi ve bu konuların açıklığa kavuşturulması konusundaki endişelerimizi vurguladım. IŞİD'in hedef alınması bir şey ve biz de gerçekte böyle olmadığından endişeliyiz" dedi.

Tarafların ordularının iletişime geçeceğini kaydeden Kerry, "Bir an önce görüşülmesi talimatı verdik. Hatta belki yarın başlayabilir" ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ise "Anlaşılan ilk konu ABD ve Rusya ordularının çok kısa süre içinde iletişime geçmesi oldu" dedi.

Rusya: IŞİD'i hedef aldık

ABD Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın iktidardan ayrılmasını savunurken Rusya ise Esad yönetimine destek oluyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hava saldırılarının, aralarında Rus vatandaşlarının da olduğu IŞİD militanlarını hedef aldığını söyledi.

Putin Suriye'deki operasyonlarının hava saldırılarını kapsayacağını kaydetti:

Telif hakkı RIA Novosti

"Eylemlerimiz kesin olarak, önceden saptanmış sınırlar içinde kalacak. Birincisi, sadece, özel olarak terörist gruplarla meşru mücadelesinde Suriye ordusunu destekleyeceğiz. İkincisi, destek havadan gelecek, kara operasyonlarına müdahil olunmayacak."

Putin ayrıca Esad'ın siyasi anlaşma bir siyasi anlaşma için Suriye muhalefetiyle konuşacağını umduğunu da ifade etti.

ÖSO: Rusya bizim alanlarımızı vurdu

Bu arada Reuters haber ajansına konuşan ABD'li bir yetkili ise şu ana kadar Rus uçaklarının IŞİD'in elindeki alanlara yönelik bir saldırı yaptığının görünmediğini söyledi.

Özgür Suriye Ordusu ise, Rusya’nın Hama kırsalındaki hava saldırılarında etkin oldukları alanları vurduğunu belirtti.

El Arabiya TV'ye konuşan ÖSO yetkilisi, Hama'daki saldırıların ağırlıklı olarak sivilleri ve az sayıda ÖSO militanını hedef aldığını söyledi.

ABD: Koalisyon uçaklarının uçuşları sürecek

Ancak Putin bunu söylerken "sağlıklı" muhalif gruplardan bahsettiğini belirtti.

Bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi saldırılarla ilgili şunları söyledi:

Telif hakkı AP

"Bu sabah bir Rus yetkili Bağdat'taki ABD Büykelçiliği personelini, Rus ordusuna bağlı uçakların IŞİD'e karşı bugün Suriye üzerinde uçuş gerçekleştireceklerine dair bilgi verdi. Bu görevler sırasında ABD uçaklarının Suriye hava sahasından uzak durmasını da talep etti."

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin IŞİD'e karşı Irak ve Suriye'deki uçuşlarını sürdüreceklerini söyledi.

Rus parlamentosundan firesiz onay

Günün erken saatlerinde Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı olan Federasyon Konseyi, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rus askerlerinin ülke dışında görevlendirilmesi talebini onaylamıştı.

Kremlin Özel Kalem Müdürü, oylamaya katılımın tam olduğunu ve kararın hiçbir hayır oyu çıkmadan 162 oyla alındığını söyledi.

Sergey İvanov, Rusya'nın 1990'lı yıllarda Tacikistan'daki operasyonlarını kastederek "Askeri güçlerimizi teröre karşı ülke dışında ilk kez kullanmıyoruz" dedi.

Rusya Anayasası'na göre devlet başkanı, Rus askerlerinin ülke dışında kullanımı için parlamentodan onay almak zorunda.

Vladimir Putin en son Rusya'nın Mart 2014'te Kırım'ı ilhak etmesinden önce parlamentodan bu onayı talep etmişti.