Silvan'da sokağa çıkma yasağı ardından operasyon

Telif hakkı ERGUN YILMAZ

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde dün Taktik Jandarma Komutanlığı'nda görevli uzman çavuşlar Sinan Uçan ve Tolga Topçuoğlu'nun silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinden sonra bugün 06.00'dan itibaren ilçede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Batman ve Diyarbakır'dan zırhlı araç takviyesinin olduğu ilçede sabah 07.00'dan beri çatışmalar yaşanıyor.

BBC Türkçe'ye konuşan Silvan Kaymakamı Murat Küçük, 'silahlı unsurlar ilçeden arındırılıncaya kadar operasyonun devam edeceğini' söyledi.

TIKLAYIN - SİLVAN'DA İKİ ASKER HAYATINI KAYBETTİ

Silvan'dan gazeteci Ergün Yılmaz'dan aldığımız bilgilere göre çatışmalar hendeklerin kazılmış olduğu Mescit, Tekel ve Konak mahallelerinde devam ediyor.

"Bir saat önce belediye eş başkanları biri kadın biri erkek iki yaralıyı çatışma bölgesinden çıkarttılar. Yaralılar Diyarbakır'a sevk edildi. 2 kişinin öldüğü haberi var ancak çatışma bölgelerinde telefon şebekeleri devre dışı. Bu yüzden iletişim kurup sağlıklı bilgi alamıyoruz. Ama galiba ölenler PKK mensupları" diyor.

Sabah saatlerinde tanklar ve zırhı araçların ilçe çarşı merkezine yakın Azizoğlu Caddesi ve ilçenin doğusundaki Konak mahallesine girdiğini söyleyen Yılmaz "Tanklar mevzilerin olduğu Konak ve Mescit mahallelerine top atışı yapıyor ardından da zırhlı araçlar o bölgeye giriyor. İlçenin güneyinde bulunan Yatılı Bölge İlkokulu topa atışlarının hedefi oldu. Orda iki okul binası tamamen yandı. Aynı şekilde binası da saldırılarda yıkıldı. Azizoğlu Caddesi üzerindeki bütün işyerleri tahrip olmuş."

Telif hakkı ERGUN YILMAZ

Ağustos ayında ilan edilen ilk sokağa çıkma yasağında yaşanan çatışmaların bunun yanında hafif kaldığını söyleyen gazeteci Yılmaz "önceki çatışmalarda hafif silahlarla çatışma yaşanıyordu ama şimdi tanklar önce mevzileri vuruyor sonra da zırhlı araçlar o bölgeye girerek saldırıyor" diye aktarıyor.

Kaymakam: Evlere tank atışı yapıldığı iddiaları doğru değil

Silvan Kaymakamı Murat Küçük BBC Türkçe'ye son durumla ilgili açıklama yaparak operasyonda 140 özel harekat görevlisinin yer aldığını belirtti.

Dışardan sızmaları önlemek için ilçenin çevre emniyetinin de askeri destekle sağladıklarını söyleyen kaymakam çatışmaların devam ettiğini söyledi.

"Şu anda terör örgütü unsurlarıyla yer yer çatışmalar devam ediyor. Arkadaşlarımız barikatları temizlemek için çalışıyor. Bazı noktalarda betonlarla arka arkaya örülmüş 4-5 sıra halinde barikatlar var. Onları yıkmak için tanklar kullanıldı. Sosyal medyada evlere tank atışı yapıldığı yönünde iddiaları paylaşıyorlar. Hepsi maksatlı. Öyle bir şey yok. Dün iki astsubayımız şehit edildiğinde neden kimse bunu sosyal medyada paylaşmadı."

Silvan Kaymakamı ilçeyi silahlı unsurlardan temizleyinceye kadar operasyonun süreceğini söyleyerek söyle devam etti.

"Örgütün 25 dağ kadrosunun ilçede olduğunu düşünüyoruz. Bir de ve 35-40 kadar şehir yapılanması YDGH'nin silahlı unsurları var. Bu operasyonun daha önce yapılması gerekiyordu. Şehrimize, insanlarımıza zulüm ediyorlar. İlçe sakinlerinden diledikleri zmana evlere girip çıkmak için kapılarını açık bırakmalarını istemişler. Barikatlarda haraç alındığı söyleniyor. İlçemiz silahlı unsurlardan tamamen arındırılıncaya, barikatlar tamamen kaldırılıp teslim oluncaya kadar operasyon devam edecek. Yoksa ölü ya da yaralı da ele geçirinceye kadar operasyon devam edecek."

Operasyonun ve sokağa çıkma yasağının devam ettiğini söyleyen Silvan Kaymakamı ise, milletvekillerin can güvenliğini önemsedikleri için ilçeye girişlerine de izin vermeyeceklerini belirtti.

HDP ve DBP heyetleri bekletiliyor

Telif hakkı ERGUN YILMAZ

İçinde milletvekillerinin de olduğu HDP ve DBP'den bir heyet Silvan'a 10 km kala yolda bekletiliyor.

Heyetin içinde yer alan Nursel Aydoğan da, ilçeye bütün giriş çıkışların kapatıldığını, sokağa çıkma yasağı ve güvenlik nedeninden dolayı girişlerinin kaymakamlık tarafından engellendiğini aktardı.

"Kaymakam girişimize kesinlikle izin vermeyeceğini söyledi. Biz de bekliyoruz. Bize gelen bilgilere göre 5 ölü ve 10 civarında yaralı var. Kaymakam bize 'Yaralıları çatışma bölgesinin dışına çıkarsınlar biz gider alırız' dedi ancak bölgenin dışında özel harekatçılar konumlanmış ve İnsanlar keskin nişancı korkusundan yaralıları çıkaramıyor. Sadece iki yaralı çıkarılabildi. Bize gelen bilgilere göre ilçenin güneyindeki tepelere konumlanan tanklardan üç mahalleye top atışları yapılıyor."

Anadolu Ajansı (AA) da özel harekat timleri ve komandoların da katılımıyla gerçekleştirilen helikopter ve tank destekli operasyonların devam ettiğini bildiriyor.

AA'nın haberinde, "Teröristlerce kurulan barikatların kaldırılması, açılan hendeklerin kapatılması ve teröristlerin yakalanması amacıyla sokağa çıkma yasağının 07.00'da ilan edilmesinin ardından başlatılan operasyon sürüyor. 17 terörist etkisiz hale getirildi" deniyor.

Nusaybin'de çatışma

Mardin'in Nusaybin ilçesinde de dün 19.00'dan itibaren sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin ardından PKK'lılar ve güvenlik güçleri arasında sabah saatlerine kadar çatışma yaşandı.

Doğan Haber Ajansı (DHA), dün gece Nusaybin'de İpek Yolu ve Veysike Kavşağı'nda çok sayıda paletli askeri tank konuşlandırıldığını ardından bölgeden ağır silah sesleri geldiğini bildirdi. DHA, ilçe merkezinde tencere-tava eylemi yapıldığını aktardı.

Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, sokağa çıkma yasağının ikinci bir emre kadar uzatıldığını duyurdu.

Valilik'ten yapılan açıklamada, Nusaybin'de Perşembe günü yapılan operasyon sırasında bir askerin hayatını kaybettiği, dört asker ve bir korucunun yaralandığı bir PKK'lının da öldürüldüğü belirtildi.

İlgili haberler