Eşcinsel rahip Vatikan'daki görevinden alındı

Telif hakkı AP
Image caption Rahip Keysztof Charamsa sevgilisi Eduard ile Roma'da basına açıklama yaptı.

Rahip Krysztof Charamsa'nın eşcinsel olduğunu açıklamasına, Katolik Kilisesi'nin yönetim merkezi Vatikan sert tepki verdi.

Açıklamayı "çok ciddi ve sorumsuzca" olarak niteleyen Vatikan, rahibi yönetimdeki ve ilahiyat fakültelerindeki görevlerinden aldı.

Rahip, Vatikan'da kilise doktrinini savunmakla yükümlü bir konseyde görev yapıyordu.

Polonya doğumlu 43 yaşındaki rahip, Katolik Kilisesi'nin eşcinselliğe yönelik "çağdışı" yaklaşımına meydan okumak için kimliğini açıkladığını söyledi.

İlişkisinin olduğunu ve kimliğiyle gurur duyduğunu belirten Charamsa, "Bu itirafı tüm eşcinsel rahip arkadaşlarıma adıyorum. Birçoğunun bugün benim yaptığımı yapacak cesareti gösteremeyeceğini bilsem de onlara mutluluk diliyorum" dedi.

Charamsa'nın açıklamayı Vatikan'da aile konusunun görüşüleceği Kilise Meclisi (Synod) toplanmasından bir gün önce yapmasını Vatikan "sorumsuzluk" olarak niteledi.

Synod Kilise'nin evlilik, boşanma, kürtaj ve eşcinsel birliktelikleri gibi ailevi konulardaki öğretilerini gözden geçirmek için düzenleniyor.

Katolik Kilisesi'nin yönetim merkezi Vatikan'ın tepkisine rağmen, Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco'nun eşcinsellik konusuna Kilise'nin genel öğretisinden daha yumuşak yaklaştığı biliniyor.

Kilisenin eşcinsellere yönelik yaklaşımında da Para Fancesco'nun göreve geldiği Mart 2013'ten sonra az da olsa bir değişim gözlemlenmişti.

Geçen yılki Synod'un ilk raporunda eşcinsellik için "günah" tabiri kullanılmamıştı.

Kilise doktrininin dışına çıkarak "Ben kimim ki eşcinselleri yargılayayım" demesiyle hatırlanan Papa Francesco'nun, geçen haftaki ABD ziyaretinde eşcinsel bir çiftle görüştüğü de ortaya çıktı.

Papa 23 Eylül'de Washington'daki Vatikan Büyükelçiliği'nde eski öğrencisi Yayo Grassi ve erkek arkadaşı Iwan Bagus ile bir araya geldi.

İlgili haberler