AKP'den 1300 TL asgari ücret vaadi

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP'nin seçim beyannamesini kamuoyuna açıkladı. Beyannamesinde ekonomiye daha fazla yönelen AKP asgari ücreti 1000 TL'den 1300 TL'ye çıkarmayı ve tüm emeklilerin maaşlarını ayda 100 TL artırmayı vadetti.

AKP 7 Haziran'daki seçim öncesi asgari ücrette artışa yönelik özel bir vaatte bulunmamıştı.

Asgari ücreti MHP 1400, CHP 1500, HDP ise 2000 TL'ye yükseltmeyi vadetmişti.

AKP'nin beyannamede, "Başkanlık Sisteminin gerekil olduğuna inanıyoruz" ifadesi de yer aldı.

Ankara Ticaret Odası Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda konuşan Davutoğlu beyannamelerinin; yapacakları reformlardan, vatandaşlarımı hedef alan kararlardan, milletin her köşesine dokunan hedeflerden oluştuğunu söyledi.

Davutoğlu, "Türkiye’de AK Partisiz siyaset olmaz, AK Parti olmadan Türkiye’nin siyasetine şekil ve düzen verilemez" dedi.

7 Haziran'daki seçimden sonra 'CHP'nin "Blok", MHP'nin "Hayır", HDP'nin ise "Terör" siyasetini benimsediğini belirten Davutoğlu;kendilerinin tercihinin ise "Birlik" siyaseti olduğunu söyledi.

TIKLAYIN: AKP BEYANNAMESİ MUHALEFETİ GÜÇLENDİRİR Mİ?

TIKLAYIN: CHP'NİN SLOGANI 'ÖNCE TÜRKİYE', SLOGANI GENÇLER

TIKLAYIN: MHP, 1 KASIM'DA KOALİSYON İÇİN KAPIYI AÇTI MI?

TIKLAYIN: 'İNADINA BARIŞ, İNADINA HDP'

Konuşmasına "Sizleri sevgiyle, saygıyla muhabbetle selamlıyorum. Allah’ın selamı üzerinizde olsun. Konuşmamım başında son huzur ve demokrasi operasyonu başta olmak üzere tüm şehitleri saygıyla anıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a saygılarımı sunuyorum" diyerek başlayan Davutoğlu, seçim hükümetinde Başbakan Yardımcısı olarak görev yapıp partisine katılan Tuğrul Türkeş'e de şu sözlerle teşekkür etti:

"MHP’den şu anda aramızda bulunan Sayın Tuğrul Türkeş dışında, elini taşın altına koyan, bu zor günlerde ülke sorumluluğu için görev almak isteyen bir baba yiğit çıkmadı."

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr
Image caption Tuğrul Türkeş, Başbakan Davutoğlu'nu beklerken salonu arkasına alarak selfie çekti.

Beyannameden başlıklar

Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı AKP'nin seçim beyannemesinde öne çıkan bazı başlıklar şöyle:

Reformlar

-Özgürlükçü, katılımcı, kurumsallaşmış bir anayasa hazırlanacak.

-Siyasi partilerin özgürlüğünü savunacak yeni bir Siyasi Partiler Kanunu'nun hızla çıkarılacak.

-Yeni yargı reform stratejisi kapsamında disiplin mahkemeleri dışında askeri yargıya son verilecek, Yüksek mahkeme üyeliklerinin ömür boyu kazanılmış hak olmaktan çıkarılıp makul süreyle sınırlandırılacak, HSYK'nın yeniden yapılandırolarak Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu olarak ikiye ayrılacak.

-Cemevlerinde Alevi kesimin önde gelenleriyle diyaloğa girilecek.

Vaatler

-Sosyal yardım ve sosyal hizmete gereksinim duyan tüm vatandaşlara Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında yardım edilecek.

-Ev almak için peşinat biriktirenlere yüzde 15 destek verilecek.

-Tüm annelere, doğum hediyesi programında ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 yani tam altın parası verilecek.

-Kadınlar ilk çocukta 2, ikinci çocukta 4, üçüncü çocukta 6 ay yarı zamanlı çalışacak ama tam maaş almaya devam edecek.

-Seçilme yaşı 18’e indirilecek.

-Gençlere sınırsız internet imkanı verilecek.

-Kendi işini kurmak isteyen gençlere 50 bin liraya kadar karşılıksız destek verilecek. Bu yetmiyorsa, kendi işini kurmak ve geliştirmek isteyen gençler 50 bin liralık hibe üzerine, 100 bin lira faizsiz kredi de alabilecek. Yeni iş kuran gençler 3 yıla kadar gelir vergisi ödemeyecek. İlk kez iş bulan gencin maaşını bir yıl boyunca devlet ödeyecek.

-Devlet, çeyiz hesabında biriktirilen paranın yüzde 20’si oranında destek verecek.

-Emekli maaşlarına ayda 100 TL zam yapılacak, tarım bağ kur emeklileri hariç ayda 1000 liranın altında maaş alan hiçbir emekli kalmayacak.

-Emekliler 250 lira taksitle ve TOKİ yardımıyla ev alabilecek.

-Esnaflara 30 bin liraya kadar faizsiz kredi verilecek.

-Yemde ve gübrede KDV kaldırılacak.

-Asgari ücret ayda 1300 TL'ye çıkarılacak.

Projeler

-Mersin Akkuyu ve Sinop Nükleer Enerji Santralleri

-Yerli Marka Otomobil ve Bölgesel Uçak projesi

-Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu, 3 Katlı Büyük İstanbul Projesi, Avrasya Tüneli, Çanakkale Boğazı Köprüsü, Kanal İstanbul ve Yüksek Hızlı Milli Tren ile Demokrasi ve Özgürlükler Adası Projesi (Yassı Ada ve Sivri Ada)

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr
Image caption Başbakan Davutoğlu, konuşma yaptığı sırada yanına gelmek istediğini söyleyen genci sahneye davet etti ve ona sarıldı.

Salonda yasaklı 'Haydi Bismillah' çaldı

Başbakan ve AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, beyanname tanıtım toplantısı için salona "Davutoğlu Ahmet Hoca" şarkısıyla girdi.

AKP, Yüksek Seçim Kurulu'nun yasak kararına rağmen, "Haydi Bismillah" şarkısından vazgeçmedi. Başbakan Davutoğlu, konuşmasını yapmak üzere kürsüye "Haydi Bismillah" şarkısıyla çıktı.

İlgili haberler