DERGİ - Duyguları okuma ve insanları etkilemenin yolları

Telif hakkı Getty

İnsan davranışı üzerinde etkisi olan çeşitli batıl inançlar, tekrarlar ve klişeler vardır; bizi bazı hilelerin kolay hedefi haline getirirler. Bunların sırrını biliyorsanız kendi avantajınıza kullanabilirsiniz.

Örneğin, birinin yalan söylediğini anlamanın en kolay yolu onların vücut dili üzerinde yoğunlaşmak değil, daha ayrıntılı bilgi vermelerini sağlamaktır.

Bir adım önde olmanın başka yolları da vardır. Burada insan davranışını okumanın ve kararlarını etkilemenin bazı ilginç yollarını anlatan makalelere yer veriyoruz.

1. İnsanların omuzuna dokunarak ve gözlerinin içine bakarak onları önerilere daha açık hale getirmek mümkündür.

Devamı burada: Dış etkilere açık birer kukla mıyız?

2. Gözbebeklerinin büyümesi karar verme sırasında belirsizlik derecesini gösterir. Biri verdiği karar konusunda pek de emin değilse uyarılma derecesi artar, bu ise gözbebeklerinin büyümesine neden olur.

Devamı burada: Gözlerimiz bizi nasıl ele verir?

Telif hakkı Getty

3. Yankesicilerin hedef seçtikleri sarhoşlar üzerinde kullandıkları yöntemlerden biri, onlarla konuşurken sağa sola doğru hafifçe salınmaktır. Sarhoş kendi sallandığını sanıp durumu kontrol etmeye çalışırken dengesini kaybedip düşecek, yankesici ise ona yardım etme bahanesiyle cüzdanını çalacaktır.

Devamı burada: Yankesiciler bizi nasıl oyuna getiriyor?

4. Erkeklik hormonu testosteron seviyesi yüksek olan insanların yüzü biraz daha geniş, elmacık kemikleri biraz daha büyük olur. Bu kişiler daha iddialı ve bazen de biraz saldırgan olabilir.

Devamı burada: 'Yüz yargısı' yaşamımızı nasıl etkiliyor?

5. İnsanlar kırmızı rengi hakimiyet ve saldırganlıkla ilişkilendirir. Maçta kırmızı forma giyen boksörlerin kazanma şansı mavi giyenlere kıyasla yüzde 5 daha fazladır.

Devamı burada: Kırmızı neden cezbeder?

Telif hakkı Getty

6. Pazarlamacılar düşüncemizi kontrol etme konusunda ustadır. Mağazaların kullandığı hilelerden biri benzer ürünlerden birinin fiyatını diğerlerinden biraz daha yüksek tutmaktır. Böylece diğerlerinin fiyatı bize az gelecektir.

Devamı burada: Pazarlamacılar bizi nasıl ikna ediyor?

7. Gülmek bir şeyi komik bulmaktan öte, insanları bir araya getiren ve bağ kurmasını sağlayan ‘sosyal bir duygu’dur. Birileriyle güldüğünüzde onlardan hoşlandığınızı, hemfikir olduğunuzu ya da aynı grup içinde yer aldığınızı gösteriyorsunuz demektir. Bu o insanların daha sonra sırlarını açığa vurma konusunda da daha rahat davranmalarını sağlayacaktır. Yani, birinin düşüncelerini öğrenmek istiyorsanız kötü de olsa onların yaptığı esprilere gülerek kapıları aralayabilirsiniz.

Devamı burada: Neden güleriz?

Telif hakkı BBC World Service

Bu makalenin İngilizce aslını BBC Future’da okuyabilirsiniz.

Dergideki diğer makalelere buradan ulaşabilirsiniz.