Rusya: Türkiye ortak çalışma grubu önerdi

Telif hakkı AFP

Interfax haber ajansına bilgi veren Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'deki hava operasyonlarının koordinasyonu için Türkiye'nin ortak bir askeri çalışma grubu kurmayı önerdiğini söyledi.

Rus haber ajansı Interfax'a konuşan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konaşenkov, Türkiye Savunma Bakanlığı yetkilileri ile İstanbul'daki Rus Başkonsolosluğu'ndaki askeri ataşenin bugün öğleden sonra görüştüğünü belirtti; teklifin görüşme sırasında kendilerine iletildiğini söyledi.

Rusya geçen hafta Suriye'de hava operasyonlarına başlamıştı. Rus savaş uçakları bu hafta 2 defa Türkiye hava sahasını ihlal etti. Bunun üzerine Rusya'nın Ankara Büyükelçisi'nin, Bakanlık Müsteşar Vekili tarafından Bakanlığa çağırılarak kuvvetle protesto edildi.

NATO: Rus uçaklarının ihlali kaza gibi görünmüyor - TIKLAYIN

TSK: Türk F-16'larına yeni tacizde bulunuldu - TIKLAYIN

NATO Genel Sekreteri Jans Stoltenberg, Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlalinin "bir kaza gibi görünmediğini" söyledi ve iki ihlalin süresinin Moskova'nın açıklamasından şüphe duymasına yol açtığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Brüksel'de yaptığı konuşmada "Türkiye'ye yapılmış olan NATO'ya yapılmıştır. Rusya'yla ilişkilerimiz ortada. Bizi kaybederler" demişti. Bunun üzerine Rusya Savunma Bakanlığı, "Suriye'de yanlış anlamaları önlemek için " Türkiye ile görüşmeye hazır olduğunu bildirmişti.

İlgili haberler