NATO: Rus uçaklarının ihlali kaza gibi görünmüyor

Telif hakkı AP

NATO Genel Sekreteri Jans Stoltenberg, Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlalinin "bir kaza gibi gözükmediğini" söyledi.

Rusya'nın ihlallerle ilgili "hiçbir gerçek açıklama yapmadığını" söyleyen Stoltenberg, Rus uçaklarının yaptığı iki ihlalin süresinin Moskova'nın açıklamasından şüphe duymasına yol açtığını vurguladı.

Stoltenberg "İhlallerin amacı konusunda spekülasyon yapamam. Ancak bir kaza gibi gözükmüyor ve bu iki kez yaşandı" dedi.

Genel Sekreter ayrıca ihlallerle ilgili olarak Moskova'yla doğrudan hiçbir görüşme olmadığını ancak NATO'nun Rusya'yla kendi askeri iletişim kanallarını kullanmayı ele aldığını kaydetti.

Genel Sekreter Stoltenberg ayrıca ihlallerin "kabul edilemez" olduğunu belirtti.

Rus büyükelçi ikinci kez Dişişleri'nde

Bu arada Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Türk hava sahasını ikinci kez ihlali üzerine Rusya'nın Ankara Büyükelçisi'ni bir kez daha bakanlığa çağırarak protesto etti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Rusya Federasyonu'na ait bir savaş uçağının 3 Ekim Cumartesi günü Yayladağı/Hatay bölgesinin güneyinde hava sahasını ihlal ettiği" belirtildi.

Bunun üzerinde "Rusya'nın Ankara Büyükelçisi'nin, Bakanlık Müsteşar Vekili tarafından Bakanlığa çağırılarak kuvvetle protesto edildiği" açıklandı.

Telif hakkı RIA Novosti

Pazartesi akşam saatlerinde ise, Bir Rus uçağının 4 Ekim Pazar günü de Türk hava sahasını ihlal ettiği açıklandı.

Bunun üzerine Rusya'nın Ankara Büyükelçisi'nin tekrar Bakanlığa çağrılarak protesto edildiği belirtildi.

İkinci ihlalle ilgili açıklama yok

Rusya'dan gelen açıklamada Cumartesi günü TSİ 12:08'de yaşanan olayın "navigasyon hatası" sonucu meydana geldiği ifade edilmişti.

Rusya, ikinci ihlal hakkında henüz bir açıklama yapmadı.